Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kolomý dojel se svou tatrou na třech kolech a rozesmál Násira

Martin Kolomý. | foto: Petr Lusk / Miroslav Forman/ BUGGYRA 2014

21 2015
Pouze po třech kolech dojel do cíle Martin Kolomý se svým kamionem Tatra 815 Buggyra, přesto dokázal vyhrát závody světového šampionátu v Cross Country Rally v Maďarsku.

Jezdec roudnického týmu Tatra Buggyra Racing se pilně připravuje na Rallye Dakar a v Maďarsku nechal své fanoušky zavzpomínat na rok 2014. Tehdy také jel několik kilometrů pouze na třech kolech. To stejné se mu stalo i v poslední nedělní etapě v Maďarsku. Ani tyto komplikace ho ovšem nepřipravily o vítězství.

Fotogalerie

„Na výjezdu z lesa mě stáhla kolej a vykoplo nás to na betonový protitankový jehlan. Navigátor René Kilián jen zahlásil, že máme defekt a ať se ukážu. Věděl, že to do cíle musíme dovézt, i kdyby to mělo být na ramenou,“ popsal Kolomý defekt, který se mu přihodil deset kilometrů před cílem.

Z jeho jízdy po třech kolech byli vyděšení i traťoví komisaři. Horký pot polil i týmového manažera Buggyry Jana Kalivodu. „Když jsem viděl, jak se kluci řítí ze zatáčky po třech, tak ve mně chvíli zatrnulo. Situaci zvládli až s obdivem a dokázali vyhrát. Jsem rád, že jsme nejen rychlí, ale i silní v náročných momentech, jako byl tento,“ oddechl si Kalivoda.

Dakarský test v Maďarsku tedy vyšel náramně. Vítězství a ještě k tomu Kolomý stačil bavit přítomné diváky.

Martin Kolomý v deváté etapě Rallye Dakar.
Martin Kolomý na tatře v osmé etapě Rallye Dakar
Tatrovka Martina Kolomého na trati Rallye Dakar 2015.

„Chvílemi jsme po trati doslova letěli. Auto prostě fungovalo na výbornou,“ mnul si ruce, když se vrátil do závodního bivaku. Na závodech tak stihl otestovat i jednu absolutní novinku. „Kotoučové brzdy na zadní nápravě se osvědčily a věřím, že nás to posunulo hodně dopředu.“

O vysoké úrovni maďarského závodu svědčí kvalitní jezdecké obsazení včetně letošního vítěze Rally Dakar v kategorii automobilů Násira al-Attíjau s vozem Mini. Ten byl spolu s Kolomým hlavním lákadlem pro novináře.

„Násir je velký sympaťák. Trochu jsem si do něj rýpl, že by na to měl šlápnout, že by proti kamionu neměl moc šancí, tak se smál,“ uzavřel Kolomý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze