Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Teď chci domů a odpočívat, ulevil si Jakš v cíli Tour de Ski

Martin Jakš | foto: Svaz lyžařů ČR

12 2016
Jako devatenáctý v neděli vystoupal na vrchol sjezdovky Alpe Cermis Martin Jakš, jediný z českých běžců na lyžích, který dokončil letošní ročník Tour de Ski. Při ní světová špička absolvovala osm závodů v deseti dnech.

Stejné umístění patří závodníkovi z Prášil na Šumavě i v celkovém pořadí, které ovládl suverén letošní sezony Martin Johnsrud Sundby. Nor jako první v historii dokázal vyhrát Tour de Ski potřetí v řadě.

„Po tom začátku sezony je celkové umístění v Tour dobré. Kdyby mi někdo před startem řekl, že budu ve dvacítce, tak bych byl spokojený,“ svěřil se devětadvacetiletý Jakš na stránkách českého lyžařského svazu.

Nejlepší výsledek na Tour dosáhl v sobotu ve Val di Fiemme. V závodě na 15 km klasicky doběhl devátý a po třech letech se umístil ve Světovém poháru v nejlepší desítce. „To byl super závod. Ta závěrečná etapa byla spíš takový průměr. Cítím i lehčí zklamání, protože po druhém závodě v Lenzerheide se dalo jet o patnáctku. Takže škoda té klasiky v Oberstdorfu, kde to nebylo úplně ono (v páté etapě skončil Jakš na 35. příčce, pozn. aut.),“ mínil člen liberecké Dukly.

Před posledním dílem Tour se chtěl ještě Jakš pokusit stáhnout manko na Němce Doblera, který startoval jen 27 vteřin před ním. To se mu ale nepodařilo. „Mým cílem bylo posunout se na dva Němce přede mnou, ale to by bylo za předpokladu mého super výkonu. Nakonec se to nepodařilo a ve sjezdovce mě naopak předjel Fin Heikkinen, který jel skvěle. Ale nakonec to dopadlo docela dobře.“

Pověstné extrémní stoupání na sjezdovku Alpe Cermis musel zdolávat prakticky sám. „Ale paradoxně nejhůř mi bylo v začátcích toho kopce. Jak se to zvedne, tak než se s tím člověk trošku srovná, chvíli to trvá,“ popisoval Jakš, otec dcer Šarloty a Doroty, které vychovává s manželkou Helenou, sestrou cyklisty Romana Kreuzigera.

Když dorazil do cíle, hodně se mu ulevilo. „Přišlo vydechnutí a uvolnění, že je to za mnou. Těším se domů a hlavně na odpočinek. Je potřeba si trochu orazit, tenhle závod je hodně těžký a únava se nasčítá,“ plánoval Jakš. Pak už chce ladit formu na Světovový pohár v Novém Městě, který se jede 23. - 24. ledna.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze