Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zatím se česká naděje učí jezdit ve skupině, jednou by chtěla vyhrávat

Martin Gbelec | foto: Anna Vavríková, MAFRA

15 2014
Mezi ostatními českými jezdci na tiskové konferenci před brněnskou Velkou cenou šel snadno přehlédnout. Vždyť Martin Gbelec měří pouhých 151 centimetrů, navíc přiznává: „Podpisovky nebo rozhovory, to moc nemusím.“ Za pár let však může být pořádně vidět. „Jednou chci být mistr světa,“ netají zanedlouho teprve čtrnáctiletý motocyklový závodník z Kuřimi.

Titulů už má doma spoustu. Vyhrál mistrovství Evropy, byl nejlepší ve třech různých zemích. Před touto sezonou se pak prosadil do šampionátu pro mladé naděje Red Bull Rookies Cup, který doprovází mistrovství světa. „Dává mi to hodně zkušeností, hlavně s ježděním ve skupině,“ přibližuje Gbelec.

Jeho seriál v Česku zviditelnili Jakub Kornfeil a Karel Hanika, kteří jej dokázali vyhrát. Gbelec se zatím drží v pozadí. „Většinu závodů dojíždím ve skupince poslední, což se mi nelíbí. Taky bych chtěl vyhrávat, ale počítal jsem, že tento rok to ještě nepůjde.“

Student brněnského gymnázia na třídě Kapitána Jaroše je totiž ve startovním poli třetí nejmladší, Rookies Cup může jezdit i další dva roky. Na přední pozice tak má ještě čas, i když teď v Brně by se rád konečně protlačil do desítky. „Trať mám jako jedinou najetou předem, takže nemusím promarnit první trénink hledáním ideální stopy,“ těší se Gbelec, který byl zatím nejlépe dvanáctý.

Zlepšení ovšem vyhlíží nejen za řídítky. „Minulý školní rok mi to moc nešlo. Teď se začnu víc učit a doufám ve vyznamenání.“

Ve světě motorek občas zajde pro radu za krajanem Kornfeilem, jinak využívá speciální trenéry. „Můžete se jich zeptat na cokoliv ohledně tratě, jízdy, motorky. Je to strašně velká pomoc,“ oceňuje Gbelec, jehož závody se v Brně konají v sobotu v 16.30 a v neděli o hodinu dřív.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze