Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fofry kvůli Evropě. A český svalovec s pádlem sní: Aspoň jednou vyhrát

Martin Fuksa, stříbrný muž z MS v Moskvě mezi singlkanoisty | foto: AP

25 2015
Loni od 10. do 13. července, předloni v polovině června, v roce 2012 na jeho konci. Pak Martin Fuksa uviděl termín letošního mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice doma v Račicích a podivoval se: "Proč tak brzo?" Šampionát, na němž bude český svalovec usilovat o svou čtvrtou evropskou medaili, začíná za měsíc a kousek.

Už to s vámi něco dělá? Vrchol sezony, doma...
Zatím vůbec nic, ale musím říct, že je to dost brzo. Nikdy se mistrovství Evropy na začátku května nejelo, to dřív začínaly Světové poháry, jestli vůbec. Ten termín je teď to hlavní, na co myslím, a jsem zvědavý, co to se mnou udělá. Ale myslím, že budu dobře připravený, protože se budu chtít ukázat před rodinou.

Proč se bude závodit o dva měsíce dřív, než je zvykem?
V Baku se letos konají první Evropské hry, a zrovna v obvyklém termínu Evropy. Ale je super, že šampionát nezrušili úplně.

Musel jste proto urychlit přípravu?
Na začátku února jsem na měsíc odjel do Portugalska, byl jsem se připravovat v trochu teplejších podmínkách. Na chvíli jsem přijel domů, pak jsem byl deset dní v Chorvatsku a ve čtvrtek odjíždím do Milána, kde se letos koná mistrovství světa, nominace na olympiádu. Chci si trať vyzkoušet, protože jsem tam nikdy nebyl, tak abych věděl, co mě v srpnu čeká.

A co vás čeká v Račicích?
Ten kanál znám víc než dobře, jezdíme tam na soustředění. A když jsem byl menší, byla to pro mě vrcholná příležitost, když jsem se tam mohl projet. Je profesionální, na světové úrovni, je rozhodně jeden z nejregulérnějších.

Jaký má pro rychlostní význam osahávání kanálů?
V Račicích už není co poznávat, není potřeba nic osahávat. Je to uměle vytvořený kanál, kde je i vratný kanál, takže když jedete závod, nikdo vám nedává vlny. To Miláno je nějaká zátoka, kde to hrozí. V Račicích mají taky označené metry, co zbývají do cíle, což v Itálii není. Chci si trať projet, abych věděl, že teď jsem v polovině trati, abych věděl, kdy zrychlovat, chci to mít projeté, abych nebyl překvapený. Třeba v Poznani jsem se moc neorientoval a nejelo se mi tam moc dobře. Tohle všechno bych chtěl vychytat, zvlášť když je to nominace na Rio.

V Račicích berete jen zlato?
To určitě ne. Samozřejmě bych aspoň jednu trať rád vyhrál, ale nebude to jednoduché. Jako každý závod.

Na jakých tratích budete bojovat?
Rád bych na všech třech, na kiláku, pětistovce i dvoustovce. Je to doma, rád bych byl co nejvíc na vodě. Největší ambice mám na ty dvě delší, dvoustovka bude spíš doplňková. Dvakrát po sobě jsem vyhrál pětistovku, takže je nejzamilovanější, ale uspět na kilometru by bylo mnohem lepší, protože je to olympijská trať. Samozřejmě kdyby to padlo na dvoustovce, tak to bude super, ale tam je to nejméně reálné.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze