Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tolik šancí kanoistika dlouho neměla, těší Doktora před šampionátem

NĚKDEJŠÍ ŠAMPION. Martin Doktor zažil na mistrovství světa mnoho úspěchů, celkem vybojoval čtrnáct medailí. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

2 2014
Sám vybojoval na mistrovstvích světa čtrnáct medailí, z toho dvě zlaté. Nyní dělá Martin Doktor asistenta u reprezentace, která v Moskvě doufá v další úspěšné časy. „Odjíždíme se šancemi, které tu rychlostní kanoistika už dlouho neměla,“ řekl dvojnásobný olympijský vítěz.

Mluví zejména o sedmičce z Dukly, která už letos získala medaile na mistrovství Evropy: čtyřkajak Havel, Trefil, Štěrba, Dostál, deblkanoe Radoň, Dvořák a kanoista Fuksa. „Teď jde o to, jak se povede ty šance zúročit,“ přemítá někdejší šéftrenér, nyní reprezentační asistent Doktor.

Když se do kanoistů vcítíte - co asi zažívají pár dnů před startem?
Myslím, že nervózní nejsou. Na místě jsme pak často nervóznější my trenéři než kluci na vodě, ti už to mají srovnané. Trenéři nemohou nic udělat. Občas se musím otočit na druhou stranu a nedívat se.

Letos asi bude vypjatých momentů a otáčení dost, ne?
Otočím se občas, když už to je nejhorší. Je to příjemná nervozita, vím, že s tím nemůžu nic udělat. Přeju našim, aby dojeli, co nejlépe to jde. Pro mě osobně navíc toto mistrovství není tak podstatné. Já se budu ptát příští rok, jestli to dopadlo dobře, protože v Miláně půjde o olympijskou kvalifikaci, která bude strašně důležitá.

Už nyní myslíte na olympiádu?
Jasně, trenéři na to musí myslet stoprocentně, závodníci trochu taky. Pro kanoistiku je olympiáda naprosto nejdůležitější. Dostat se na olympijský závod je alfou a omegou.

Nevadí, že má Martin Fuksa před světovým šampionátem republikové mistrovství v Račicích?
Záleží na tom, jak má sestavený trénink. Jestli má sestavený trénink na to, aby mohl závodit v pátek a sobotu před startem šampionátu, tak v tom nevidím až takový problém.

O deblkanoistech Radoňovi s Dvořákem se zase mluví v tom ohledu, že žijí ve stínu nyní úspěšnějšího čtyřkajaku a právě Fuksy. Vyhecuje je to v Moskvě o to víc?
Je to zdravé hecování. Není to tak, že by se moc pošťuchovali. Možná to je pro ně dobře. Oni budou víc v klidu, pozornost bude na K4 a na Martina, takže oni z toho paradoxně můžou vytěžit.

Kanoisté mají z moskevských závodů různé zkušenosti, leckdy podivné. Co vy?
Je tam složitější organizace. Trochu se bojím celnice a převozu lodí, snad to dobře dopadne. Druhá věc je organizační výbor. Pořadatelé nám necelý měsíc před začátkem řekli, že nebudeme bydlet v hotelu, který jsme si objednali, že tam bydlí paralympici. Dali nás do jiného hotelu, který je sice dobrý, ale problém je v tom, že je dál. A bojíme se problémů s dopravou, hlavně ve čtvrtek a v pátek. I proto budou kluci přes den zůstávat na kanále. Ten kanál samotný je jinak pěkný. Bojím se jen, jestli nebude špatný vítr.

Co znamená špatný?
Když tam jednou kluci jeli, tak foukalo ze strany a bylo to hodně neregulérní. Když bude foukat od tribuny zepředu zprava, tak kdo bude mít dráhy blíž pod tribunou, tak má výhodu, protože tribuna je tam obrovská a zabrání prvním dvěma třem drahám v tom, aby tam foukalo. A ti v ostatních dráhách naopak budou mít vlny. Ale byli jsme tam teď v poslední době dvakrát v létě a podmínky, co se větru týče, nebyly tak špatné, jen bylo zase hrozné vedro. V Moskvě, když se bydlí mezi těmi baráky, tak je to ostré. Doufám, že tam od té doby udělali klimatizaci, aby si sportovci odpočinuli aspoň přes noc.

Vy sám jste nějakou zvláštnost v Moskvě zažil?
Každý má svou zkušenost. Vím, že když jsme tam přijeli poprvé, tak jsme se chtěli jít najíst nahoru do hospody, co je přímo na kanále, abychom nemuseli jezdit zpátky. Ale řekli nám, že tam radši ne, že tam se před týdnem vystříleli Čečenci. Nebo jsme tam byli v době, kdy tam byly strašné požáry, které se Rusům nedařilo uhasit. Byl tam takový kouř, že nebylo vidět na dvoukilák. A bylo tam tak 35, 36 stupňů. Tak doufám, že tentokrát zažijeme něco lepšího.Najdete na iDNES.czmobilní verze