Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajeli jsme bez jediné chyby, říká Bidař po zlatu z juniorského MS

Anna Dušková s Martinem Bidařem | foto: Archiv Anny Duškové

21 2016
Během začátku slýchával, že krasobruslení pro něj nebude vhodné. Martin Bidař se však od svého snu nenechal odradit. A vyplatilo se. Společně se svou partnerkou Annou Duškovou minulý týden získal pro Česko historicky první zlatou medaili z juniorského světového šampionátu v maďarském Debrecínu.

Čeští reprezentanti s přehledem ovládli krátký program sportovních dvojic a následující den i volnou jízdu a celou soutěž opanovali před dvěma ruskými páry.

„Pro nás dva a hlavně pro naši zemi je to historický úspěch. Do Maďarska jsme odjížděli bez větších ambicí,“ líčí 17letý rodák z Českých Budějovic.

Společně se svou partnerkou mají za sebou životní sezonu. Po druhých místech na finále juniorské Grand Prix a také olympiádě mládeže v norském Lillehammeru korunovali své letošní počínání právě v Maďarsku. „Po těch druhých místech je to zasloužená odměna,“ usmívá se Bidař.

Cesta ke zlatu byla však plná pochybností. Mladý pár se po prvním dnu sice umístil na prvním místě s pětibodovým náskokem před dotírajícími Rusy. Zkušenosti z předchozích mezinárodních akcí však hovořily jednoznačně právě pro ruské dvojice.

Jízda za hranicí možností

„Věděli jsme, že mají lepší volnou jízdu než my, což potvrdili například v Norsku na hrách mládeže, takže ani po prvním dnu jsme nedoufali v medaili,“ vzpomíná student zdravotní školy v Praze. Výborná jízda však našim reprezentantům zajistila historický úspěch pro Českou republiku a také pro oba mladé závodníky osobní maximum. „Jízda se nám povedla. Zajeli jsme ji čistě bez jediné chyby,“ hodnotí Bidař.

To potvrzuje i Martinova matka Iveta Bidařová, která vystoupení českých reprezentantů sledovala až ze záznamu v Českých Budějovicích. „Nemohla jsem se na to dívat naživo, byly to obrovské nervy,“ přiznává žena, jež svého syna ke krasobruslení přivedla. „Zajeli jízdu za hranicích svých možností,“ hodnotí hlavní trenérka Bruslařského klubu v Českých Budějovicích.

S Annou Duškovou soutěží Bidař od jedenácti let. Tehdy je dohromady dala trenérka Eva Horklová. Spojení znamenalo náročné společné tréninky v Praze.

„Začal jsem tam nejdříve postupně dojíždět. Od 12 let už tam chodím do školy a nyní studuju druhý ročník střední školy,“ popisuje Bidař. A právě dlouhodobá spolupráce mladým českým juniorům pomáhá. Mezi jejich přednosti patří právě bruslení a dokonalá synchronizace. Ta se podle slov trenérky Bidařové utvářela už od útlého věku.

Aktuální světoví šampioni však přece jen bojují s malým nešvarem. Často doplácejí na psychickou odolnost. Šestnáctiletá Anna Dušková a sedmnáctiletý Martin Bidař zažívají teprve druhou sezonu na mezinárodní scéně.

„A především Martin s tím měl v minulosti velké problémy. Partnerka je ale velmi ambiciózní a obrovský bojovník, takže si vždy pomáhají,“ říká Bidařová. A Martin potvrzuje, že už našli rytmus, jak absolvovat závodní den. „Je to profesionálnější a absolutně tak zapomeneme na nějaký tlak,“ míní Bidař.

Ten opravdový zažijí nadcházející sezonu, kdy se představí na mistrovství Evropy v Ostravě. Novopečení juniorští šampioni si však uvědomují, že souboje v elitní seniorské kategorii budou daleko náročnější.

A to i přesto, že výsledek z letošního juniorského mistrovství by Bidařovi s Duškovou stačil na šesté místo na letošním seniorském evropském mistrovství v Bratislavě. „Bude to velmi náročná sezona. Nastupovat budeme v obou kategoriích,“ uvědomuje si Bidař.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze