Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisová princezna Maria se vrací. Divně, říkají obě jedničky

Maria Šarapovová | foto:  Michal Růžička, MAFRA

11 2017
Bývala pokud ne královnou, tak minimálně princeznou tenisu – zvyklá na vřelá setkání a věčné úsměvy. Nyní však comeback Marie Šarapovové jako přivítání pro šlechtičnu nevypadá. „Je to divné,“ pronesla německá tenistka Angelique Kerberová, v novém vydání žebříčku WTA vzhledem k neúčasti Sereny Williamsové v Indian Wells světová jednička.

„Měla by si svůj návrat odpracovat,“ dodal mužský dominátor současnosti Andy Murray, a tím pádem nemá ruská blondýna zastání ani u jednoho z vládců. A zvláštní to skutečně je.

Patnáctiměsíční trest za doping jí vyprší 26. dubna, turnaj ve Stuttgartu začíná o dva dny dříve. A vida – tenisová celebrita „shodou náhod“ zahájí s divokou kartou v kapse až právě 26. Do té doby přitom podle pravidel nesmí ani do areálu.

Což se třeba Kerberové nelíbí. „Opravdu zvláštní. Navíc to znamená, že kvůli ní nedostane divokou kartu některá z nadějných Němek,“ řekla. „Přitom si naše mladé tenistky zrovna vedou dobře a takovou příležitost by si zasloužily.“

Z byznysového pohledu není co řešit: Stuttgart si velkým comebackem pro jednu z nejznámějších sportovkyň planety zajistí dostatek pozornosti, což sponzoři jistě uvítají. Dále je třeba uznat, že po vypršení trestu je Ruska formálně čistá. Ale nejen obchodem živ je sport. Tedy aspoň v očích jiných.

Andy Murray hlasitě zvažuje pro a proti: „Je to těžká situace a chápu, že turnajům se takový tah vyplatí. Ale množství divokých karet by mělo být omezené.“

I proto nepřišla z druhého grandslamu sezony, v Paříži ještě Šarapovová nenastoupí. Pořadatelé ve Stuttgartu, Římě i Madridu to vidí jinak. „A to mi přijde podobné, jako když dáte bonbon dítěti, které jste předtím kárali za špatné chování,“ soudí Jo-Wilfried Tsonga.

Krajanka tenisové divy Světlana Kuzněcovová zase dumá: „Pokud se bavíme o podvodu, tak podvodníkům divoké karty přece nedáváme, ne? Pokud jde o nevědomou chybu, je to jiný příběh. Těžké rozhodování.“

V morální rovině to působí jako rébus bez řešení. Sportovně asi není nad čím váhat.„Je to bývalá světová jednička a vítězka grandslamů. Takové divoké karty dostávají,“ řekla Simona Halepová.

A tak tato forma pozvánky slibuje u Marii Š. celkem divoký návrat.Najdete na iDNES.czmobilní verze