Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Oslavenkyně Šarapovová: Jestli o mně mluví špatně, není to korektní

Maria Šarapovová na exhibiční akci v Las Vegas. | foto: AP

19 2017
Maria Šarapovová začíná s trochou nadsázky po třicítce novou kariéru. Ruská tenistka se v německém Stuttgartu přesně za týden vrátí na kurty po trestu za doping. A právě tuto středu má 30. narozeniny.

I když oblékla černé šaty a oči zakryla černými brýlemi, nešla na smuteční hostinu. Šarapovová v tomto kostýmku oslavila s mírným předstihem životní jubileum na party v Hollywoodu. A při té příležitosti se taky rozpovídala o svém návratu na okruh WTA v rozsáhlém rozhovoru pro francouzský deník Le Parisien.

„Je fantastické mít zase cíle, které se vážou k tenisu,“ řekla hvězdná Ruska.

Zase z jejích slov bylo cítit, jak se těší. A bylo znát také obrovské sebevědomí, s nímž pětinásobná grandslamová šampionka ničila soupeřky na kurtu. Podobně ostře jako přes síť pálí míčky, poslala vzkaz kritičkám, mezi něž se nedávno připojily i Barbora Strýcová či Dominika Cibulková.

Nejde tolik o snížení původně dvouletého zákazu, ani o udělení divoké karty, česko-slovenské duo se ohradilo hlavně kvůli tomu, že pořadatelé antukového turnaje ve Stuttgartu vytvořili pro hvězdnou hráčku nestandardní podmínky.

Ono není divu, když hlavním sponzorem podniku je zároveň sponzor tenistky - tedy automobilka Porsche. Šarapovová tak může naskočit do turnaje až ve středu, zatímco ostatní budou - některé po fedcupovém víkendu - hrát už v úterý.

Očima manažera

„Kdyby nedostala trest, možná by to byl její poslední rok. Teď si myslím, že by mohla hrát až do Tokia 2020, když bude zdravá,“ řekl Max Eisebud, manažer ruské tenistky Marie Šarapovové, pro CNN.

Šarapovovou v minulosti trápilo rameno, které měla v roce 2008 operované, i drobné bolístky. Podle manažera je připravena na comeback. „Přišlo mi to skoro jako vtip, když jsem ji viděl na tréninku, jak jí to šlo.“

„Trest jsem si odseděla, tak proč se tím trápit. Je nějaký důvod na mě tlačit? Žádný nevidím,“ prohlásila Šarapovová. „Kdyby byl můj případ nejasný, každý by mě mohl soudit. Ale očistila mě nezávislá Mezinárodní sportovní arbitráž. Jestli navzdory tomu o mně ostatní mluví špatně, tak to není korektní.“

A že nemá na tenisovém okruhu kamarádky, což tvrdí několik tenistek včetně Češek?

„Soustředím se na svou práci, jsem profesionálka. Nemluvím s holkama o jejich novém autě, o nakupování nebo jejich novém příteli. Tohle všechno dělám s přáteli.“

Bývalá světová jednička přiznala, že během posledního roku a čtvrt bez milovaného sportu měla psychické výkyvy - chvilku nahoře, chvilku dole.

Při tréninku se snažila zaměstnat nejen tělo, ale i mozek. Studovala, věnovala se reklamě, vlastnímu podnikání, připravuje autobiografii s příznačným názvem Nezastavitelná.

Teď už Šarapovová vyhlíží první sokyně a divoké karty, které bude potřebovat, aby mohla vůbec startovat na podnicích WTA.

„Začínám sice ze dna žebříčku, ale chci zase vítězit. Slova o tom, že jsem podvodnice, mě otravovala, ale je to především smutná situace, protože se tomu dalo vyhnout. Nikdy jsem se nechtěla schovávat v rohu, tvrdě jsem dřela a obětovala jsem tenisu až příliš.“Najdete na iDNES.czmobilní verze