TROFEJ OD LEGENDY. Australská tenistka Margaret Courtová odevzdává trofej poražené finalistce z Melbourne, Li Na. | foto: Reuters

Svár o nekorektní tenisovou legendu. Zůstane kurt Courtové?

  • 40
Těsně před startem Australian Open znovu vzplál vášnivý spor o jméno druhého největšího stadionu v Melbourne Parku. Střetávají se v něm tenisové kapacity. Billie Jean Kingová (12 grandslamových titulů ve dvouhře) se připojila k Martině Navrátilové (18 titulů) v kritice Margaret Courtové (24 titulů), která v rodné Austrálii veřejně protestovala proti povolení sňatků homosexuálů.

Tvrdila, že lesby na WTA Tour svádějí mládež. Že nakazily mysl dětí podobně, jako to kdysi činil Hitler či komunisté. A že transsexuálové jsou dílem ďáblovým.

Pořadatelé prvního grandslamu roku přivítali v pátek Američanku Kingovou, aby připomněli padesáté výročí jejího zdejšího triumfu. Právě ona za dva týdny předá trofej čerstvé vítězce ženské dvouhry.

Australian Open

Los, výsledky, zpravodajství

Kromě díků a zdvořilostních frází se někdejší šampionka a průkopnice vyjádřila k ožehavému tématu. Stejně jako Navrátilová se netají svou sexuální orientací a žádá, aby byla Margaret Court Arena přejmenována. 

„Nenavádím k bojkotování zápasů, ale kdybych na tomhle kurtu měla nyní nastoupit, odmítla bych,“ pravila na tiskovce. „Její výroky jsou hanlivé, hluboce mě ranily. Všichni jsme přece boží děti.“

Dřívější rivalky si v Melbourne nepopovídají, neboť Courtová dala letos před návštěvou tenisové slavnosti přednost lovu krabů na západním pobřeží. Majitelka rekordní sbírky 24 singlových grandslamových trofejí z let 1960 až 1973 je farářkou v Perthu. Horuje za zachování klasické rodiny. Když se tenistce Casey Dellacquaové a její partnerce narodila dcera Andie, Courtová se v dopise do novin pohoršovala, že byla okradena o otce.

Když se letecká společnost Qantas zapojila do kampaně za uzákonění manželství osob stejného pohlaví, Courtová oznámila, že s ní už nikdy nehodlá cestovat.

Její kontroverzní názory loni vyprovokovaly Navrátilovou, která ve svém prohlášení označila její myšlenky za jedovaté. „I kvůli této nesnášenlivosti si lidé berou život. Další jsou šikanováni a biti pouze proto, že jsou odlišní. To není v pořádku. Kolik krve ještě ulpí na Margaretiných rukou?“ tázala se.

Martina Navrátilová požádala svou přítelkyni Julii Lemigovou o ruku (New York, 6. září 2014).

Billie Jean Kingová dorazila na Australian Open u příležitosti padesátého výročí svého trumfu (Melbourne, 12. ledna 2018).

Připouští, že Courtová si svými sportovními úspěchy zasloužila přítomnost v Tenisové síni slávy. „Ale nemyslím si, že by po ní měla být pojmenována veřejná budova,“ řekla. Zároveň navrhla, aby ji v názvu nahradila jiná australská šampionka Evonne Goolagongová, jež pochází z aboriginské rodiny původních obyvatel kontinentu a je mnohem víc morálním vzorem než rozporuplnou osobností.

Courtové se na jaře 2017 zastal premiér Malcolm Turnbull, jenž žádosti o změnu odmítl: „Jde o oslavu Margaret coby skvělé tenistky.“

Craig Tiley, šéf Australian Open a australského svazu, přirozeně vnímá jiskření mezi zmíněnými dámami. Nesdílí s Courtovou její pohled na svět, nicméně zatím neplánuje přejmenování arény: „Bavíme se o této otázce v širším kruhu s členy vlády státu Victoria, který vlastní Melbourne Park. Zatím nespějeme k nějakému rozhodnutí.“

Ostrá výměna mezi legendami asi jen tak neskončí.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga