Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mareše italský tým nenadchl

5 2006
Hradec Králové - Zkusil si rok profesionální cyklistiku v italském podání a přestože měl platnou smlouvu ještě na další sezonu, raději si začal hledat jiné angažmá. Toto hledání zavedlo Martina Mareše zpět do hradeckého klubu PSK Whirlpool, odkud před dvěma lety odešel do jiné české stáje Wüstenrot-ZVVZ.

Před rokem čtyřiadvacetiletý borec získal angažmá v italské druhodivizní stáji Naturino, kde také letošní sezonu strávil. A mohl v Itálii být i dál. "Kdybych si postavil hlavu, tak by si mě tam nechali, ale asi by to nemělo cenu," říká přední domácí silničář.

Z čeho tak soudíte?
Z týmu odešel hlavní sponzor, klub se ze druhé divize posunul dolů do třetí a hlavně nový sponzor měl zájem na tom, aby v týmu byli hlavně Italové.

Vy jste ale měl ještě na příští rok platnou smlouvu.
To je pravda, ale bylo by asi těžké být v týmu, kde vás sponzor moc nechce. Už takhle jsem nebyl s fungováním týmu příliš spokojen, teď by to mohlo být i horší.

V čem se vám fungování Naturina nelíbilo?
Hlavně v tom, že člověk do poslední chvíle nevěděl, co ho čeká. Trénoval jsem doma, ale neměl jsem žádný závodní plán a jen jsem čekal, kdy zavolají, že mám jet na závod. To se těžko připravuje a těžko se dělají dobré výsledky. Mě tento systém moc nevyhovuje.

Takže sen každého cyklisty dostat se do podobné stáje vás zklamal?
To se tak nedá říct, ale hodně mi ten rok otevřel oči. Přijdete a samozřejmě jezdíte za víc peněz, dostanete k dispozici víc kol, všechno kolem závodu je výborně zorganizované, všechno zaplacené, o nic se nemusíte starat. Ale jinak už je všechno na vás.

Žádný tréninkový plán, soustředění jen na začátku sezony, aby se členové týmu poznali a tým se nafotil, ale jinak nic společného, každý sám. A na šanci čeká dvacet jezdců, což byl problém hlavně na konci sezony. Bylo totiž už jasné, že sponzor odejde a nevědělo se, co bude dál. V těch chvílích byla v týmu i špatná atmosféra.

Co vaše výsledky? Alespoň ty vás uspokojily?
Některé ano. Vážím si druhého místa v etapě na Bergamasce, potěšil mě i Závod míru, kde jsem skončil desátý a byl jsem nejlepší z Čechů. I když si myslím, že právě tam jsem mohl skončit i lépe.

Proč myslíte?
Měl jsem tam super formu a ve čtvrté nebo páté etapě jsem dojel v první skupině. Společně s dalšími třemi lidmi z týmu, kterým jsem hodně pomáhal. Ale druhý den mi bylo řečeno, že budu zase v roli toho, kdo pomáhá. Přitom jsem byl doma a byl jsem na tom líp než ti, na které se jelo.

Proč jste se rozhodl jít znovu do Hradce?
Protože mám na Hradec výborné vzpomínky, zažil jsem tam zatím svoji nejlepší sezonu a zajel nejlepší výsledky. Navíc tam byla výborná parta, takže kromě toho, že jsem se tam cyklistikou živil, tak jsem se jí také bavil. To mi letos hodně chybělo, v Itálii to byla vyloženě práce.

Nebojíte se ale, že přechodem z týmu druhé kategorie do týmu třetí kategorie budete jezdit méně kvalitní závody?
To je pravda jen částečně. Závod míru, pokud se uskuteční, jsem jel loni taky, navíc je šance, že pojedeme i na další kvalitní závody. Mám osobního manažera Itala, ten Whirlpoolu v tomto směru pomáhá, snad se něco podaří. Navíc věřím, že ve Whirpoolu mám větší šanci udělat dobrý výsledek, než kdybych zůstal v Naturinu. I třeba proto, aby měl člověk šanci dostat nabídku od nějaké stáje ProTour.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze