Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hranický házenkář Tůma: Obrana nám šlape, to je základ

Hranický Marek Tůma při střelbě | foto: Petr Janeček, MAFRA

21 2015
Skvělý podzim prožívají hraničtí házenkáři. Z deseti kol vyhráli osm a drží se na druhé příčce extraligy. Naposledy porazili nevyzpytatelné Lovosice 24:21. Teď však před sebou mají velkou výzvu: následující tři zápasy hrají na venkovních hřištích. Teprve pokud zvládnou tuto házenkářskou maturitu, mohou se považovat za jednoho z uchazečů o medaile.

„Nic lehkého to nebude, ale pokud uspějeme, tak už do play-off půjdeme určitě z vrchu tabulky,“ věří spojka cementářů Marek Tůma před zítřejším zápasem v Karviné.

Kolik bodů ze tří venkovních zápasů by vás uspokojilo?
Pokud vyhrajeme dva z nich, pořád budeme navrchu a bude to super. Víme, že teď to pro nás začne. Dukla, Karviná i Kopřivnice hrají velmi dobře doma. Třikrát hrajeme venku a třikrát to bude těžký zápas.

Kde to bude nejtěžší?
Nejtěžší pro nás bude asi Dukla. Hraje teď dobře, kluci jsou dlouho spolu a předvádějí velmi dobré výkony. Jsou podle mě dokonce lepší než mistrovská Plzeň.

Do horní poloviny chtějí patřit i Lovosice. Jak se rodila výhra nad loňským vicemistrem?
Věděli jsme, že to bude strašně těžký zápas, protože sice doteď měli hodně zraněných hráčů, ale k nám přijeli až na Jirku Motla v kompletní sestavě. S nimi jsou vždycky vypjaté zápasy, není snadné proti nim hrát. Nám se ale konečně uzdravili hráči, kteří se vrátili do základní sestavy, hlavně do obrany, takže jsme si věřili. Doma jsme silní a věděli jsme, že když nám bude šlapat obrana, a ta šlapala výborně, tak je určitě porazíme. A také to tak vyšlo.

Jaroslav Zemánek s Martinem Stržínkem se vrátili v pravý čas.
Hodně nám chyběli a hned šlo cítit, že se na ně v obraně můžeme spolehnout. Jsme rádi, že jsou zpět a můžeme hrát všichni spolu. Brzy se má připojit i poslední marod, Radim Brož, a pak to bude šlapat jak má. Všechno ještě není stoprocentní, ale i tak se držíme nahoře. Jsme spokojení.

Čím si vysvětlujete, že se i bez několika opor držíte na špičce?
Máme velkou zkušenost v bráně. Pepa Kučerka, to je minimálně padesát procent našich výsledků. Bez něj bychom tak vysoko nebyli. K tomu se přidala dobrá obrana, útok se vždycky nějak udělá a gól někdo dá. Obrana nám letos šlape, to je základ. Proto jsme tak nahoře.

Nejlepší střelec týmu je překvapivě Tomáš Mičkal. Nebo jste čekali, že letos Hranice tak gólově potáhne?
To nikdo nečekal. Většinou měl gólově kolísavé výkony. Ale letos měl výbornou už přípravu, dával strašně moc gólů. Chytil se i na sedmičkách a má výbornou úspěšnost střelby. Pro nás je to možná trochu překvapivé, ale kdo ho zná, tak ví, že je schopný dávat hodně gólů. Tuto sezonu se mu daří, je to super, tak jen aby mu to vydrželo až do konce.

Vy sám jste v letech 2013 a 2014 bojoval s rakovinou a vyhrál. Na hřiště jste se vrátil na jaře, teď už se cítíte silný jako dřív?
Sice jsem hrával nějaké zápasy na konci minulé sezony, ale nešlo mi to. Fyzička byla nulová. V létě jsem začal naplno, zvládl jsem celou přípravu a všechno bylo v pořádku. Získal jsem hodně sil a trenér mi pomohl tím, že mě dával hodně hrát napůl s Viktorem Hastíkem. A zatím to klape a jsem rád za to, co je. Zaplať pánbůh. Mohlo by to být lepší, uvidím, jestli to půjde nahoru.Najdete na iDNES.czmobilní verze