Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Motocyklový závodník Červený: Titul? Teprve mi dochází, co se mi povedlo

Motocyklový závodník Marek Červený se řítí jednou ze zatáček hořického okruhu při závodě třídy supersport do 600 ccm. | foto: Michal Klíma, MAFRA

27 2015
Historický úspěch zažil motocyklový závodník Marek Červený, když si na domácí trati před vlastními fanoušky dojel pro jeden z největších úspěchů své dosavadní kariéry.

Tím pro závodníka bydlícího jen pár kilometrů od hořické trati bezesporu vítězství ve třídě supersport seriálu mistrovství Evropy na přírodních okruzích je. Červený si titul po prvním a čtvrtém místě v dvojzávodě v Hořicích zajistil s předstihem, protože se jede ještě jeden dvojzávod šampionátu v německém Frohburgu.

„Celý víkend pro mě byl velmi nervózní, protože jsem chtěl završit celý šampionát právě na mé domácí trati. Jsem nesmírně rád, že se to povedlo, teprve teď mi dochází, co se mi povedlo, na začátku jsem z toho nemohl ani spát,“ řekl Červený.

Jak jste si užil hořické závody, kde jste si s předstihem zajistil titul mistra Evropy?
Přesto, že to pro mě byly domácí Hořice, které mám tak rád, tak jsem si to teď tolik neužil. Soustředil jsem se hlavně na to, abych si už zajistil titul. Když to vezmu postupně, tréninky z mého pohledu byly výborné, krásné počasí a navíc nebyla ještě velká nervozita. V prvním závodě se mi povedl start, první dvě kola jsem objel opatrněji, protože se jelo ráno a pneumatiky ještě neměly dobrou přilnavost, poté se mi povedlo poodjet a už jsem si to pohlídal až do konce. Samozřejmě to pro mě byla velká radost a hlavně úleva.

V druhém závodě jste měl problémy s převodovkou.
To je pravda, od třetího kola přišly problémy, když mi vypadávaly kvalty. To mě velice omezovalo a začal jsem se propadat, protože se s tím moc nic nedalo dělat. Pak jsem zjistil, že jedinou rychlostí, na kterou šlo jet, je trojka. Naštěstí díky náskoku ze začátku jsem skončil čtvrtý a zajistil jsem si s předstihem titul.

Co se vám honilo hlavou, když jste zjistil, že máte tyto problémy?
Ještě to moji nervozitu umocnilo, ale jsem už zkušený závodník a naštěstí jsem to zvládl.

Překvapilo vás, jak dobře v Hořicích jezdil druhý v pořadí a váš největší konkurent v boji o titul Nizozemec Joey den Basten a další zahraniční jezdci?
Tak to mě vůbec nepřekvapilo, Joey je výborný jezdec a oproti loňsku se dal čekat progres v časech zahraničních jezdců. Já jsem s tím počítal a byl jsem na to připravený. A znamená to také velký příslib pro další ročníky, protože ty budou ještě rychlejší než teď a závody to zatraktivní. Řekl bych, že jako já jsem teď byl rychlý u nich, oni teď budou u nás.

Co vás čeká ve zbytku velice úspěšné sezony?
Určitě se představím na startu závodů v Dymokurech a poté se zúčastním posledního závodu šampionátu IRRC (mistrovství Evropy na přírodních okruzích - pozn. autor).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze