Hannu Manninen

Hannu Manninen - RADOST. Finský sdruženář Hannu Manninen vyhrál v Ruhpoldingu první závod SP v nové sezoně. Může se radovat. | foto: Alexandra Beier, Reuters

Manninen oslavil první výhru sezony

Ruhpolding - Až v šestém pokračování Světového poháru sdruženářů se dočkal finský reprezentant Hannu Manninen v německém Ruhpoldingu premiérového vítězství v sezoně. Českým reprezentantům se nedařilo. Tomáš Slavík neudržel 29. místo po skoku, nakonec byl ze závodu stažen a nebodoval.

Trojnásobný vítěz seriálu Manninen, jemuž po skokanské části patřilo až 24. místo, zlikvidoval na patnáctikilometrové trati ztrátu díky druhému nejlepšímu běžeckému výkonu a ve finiši odsunul o 1,2 sekundy na druhé místo Němce Sebastiana Haseneye.

Třetí skončil v těsném dojezdu pětičlenné skupiny závodníků další německý reprezentant Ronny Ackermann. Jeho souboj s Američanem Billem Demongem rozhodla až cílová kamera, za Manninenem oba zaostali o 2,7 sekundy. Fin Anssi Koivuranta, jenž po skoku vedl, doběhl desátý.

Tomáš Slavík, který jako jediný z dvojice Čechů postoupil do druhého kola skokanské části a kvalifikoval se z 29. místa do běhu, byl na trati o kolo dostižen a na body tak nedosáhl. Ze závodu byl stažen v okamžiku, kdy figuroval na 33. příčce. Pavel Churavý byl po prvním skoku na nepostupovém
37. místě.

Vedení v průběžném pořadí SP se ujal Christoph Bieler, jenž v dnešním závodu, který nahradil zrušenou soutěž z Oberhofu, obsadil šesté místo.

Rakušanovi nahrály problémy dosud vedoucího Nora Magnuse Moana, který si při špatném doskoku v prvním kole poranil koleno a do běhu nastoupil s velkým mankem. Nakonec závod dokončil na 12. místě.

Manninen je díky vítězství v čele Německého poháru, který bude pokračovat ve středu na stejném místě soutěží družstev. Vyvrcholí pak 6. ledna závodem jednotlivců v Oberstdorfu, který převzal pořadatelství po Schonachu.

Výsledky:
1. Manninen (Fin.) 35:58,1, 2. Haseney -1,2, 3. Ackermann (oba Něm.) -2,7, 4. Demong (USA) -2,7, 5. Gottwald -3,7, 6. Bieler -30,3, 7. Stecher (všichni Rak.) -37,7, 8. Kircheisen (Něm.) -52,8, 9. B. Gruber (Rak.) -1:06,7, 10. Koivuranta (Fin.) -1:40,3, ...33. Slavík -1 kolo, 37. Churavý (oba ČR) nepostoupil do 2. kola skoku.