Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mandarino potvrdil, že prožívá dobu stříbrnou

dostihy,Velká pardubická | foto: Reuters

30 2009
Druhé místo se ztrátou tří délek? Pro tmavého hnědáka Mandarina to vlastně bylo vítězství. Vždyť podle odhadů expertů měl ve Zlatém poháru Chládek a Tintěra Pardubice jasně vládnout Royal Mougins a zbylých osm koní bojovat "pouze" o stříbro.

Mandarino s favoritem prohrál jen o tři délky. Až daleko za nimi finišoval pro třetí místo De Dur.

Osmiletý valach letos prožívá stříbrnou sezonu. Nejprve si doběhl pro druhé místo v Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem, poté byl nečekaně stejně úspěšný v úvodní kvalifikaci na 119. Velkou pardubickou České pojišťovny. A v sobotu si druhé místo v Pardubicích zopakoval ve Zlatém poháru.

"Jsem maximálně spokojený. Abych řekl pravdu, tak jsem to ani nečekal," pronesl Mandarinův trenér Stanislav Popelka mladší.

Mandarino byl brán jako jeden z hlavních konkurentů Royal Mouginse. Vás tedy jeho druhé místo překvapilo?
Po první kvalifikaci na Velkou pardubickou, kdy došel druhý za Tomisem, jsme už uvažovali, že bychom ho na trávu vůbec nevraceli. Ale do srpnové kvalifikace zbývají tři měsíce a já jsem chtěl, aby měl ještě jeden start. Vybral jsem mu tuhle klasiku, ale myslel jsem si, že s Jaadym, Amber Hillem a dalšími mladšími koňmi bude soutěžit už těžko.

Výhledově tedy počítáte s trvalým přechodem na krosy?
Ano. Ukázal, že mu také půjdou. Letos je osmiletý, takže rychlosti bude pomaličku ubývat, i když dnes to tak rozhodně nevypadalo. Ale za rok na něho přijdou další mladší koně. Myslím, že bude lepší ho umístit do krosu.

Před startem jste asi vzhlíželi maximálně ke druhému místu...
Abych řekl pravdu, tak ani ke druhému. Myslel jsem si, že o první dvě místa si to rozdá Amber Hill a Royal Mougins. Pak jsem počítal s Jaadym. Doufal jsem, že konec tabule, tedy čtvrté nebo páté místo, bychom mohli v pohodě získat.

Zlatý pohár jste tedy brali spíš proto, aby měl Mandarino v nohách další dostih?
Přesně tak. Sezonu má rozplánovánu jako loňskou, aby absolvoval znovu pět dostihů. Myslím si, že to není moc. Běhá velké a těžké dostihy v nejlepší společnosti. Je to optimální počet startů v jeho letech.

Mandarino splnil kvalifikaci pro letošní Velkou pardubickou. Počítáte se startem v tomto dostihu?
Strašně nerad o tom mluvím, zvláště v červnu. Všichni chtějí do Velké pardubické, a nakonec se při ní sejde třeba jen patnáct koní. A touto dobou jich tam chce být ještě třeba čtyřicet.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze