Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Manažer turnovského mítinku Bugár: Světové hvězdy mi dávají slevu

Imrich Bugár v Show Jana Krause | foto: FTV Prima

29 2014
Před padesáti lety překonal na atletickém stadionu v Turnově věhlasný diskař Ludvík Daněk světový rekord. Když v roce 1998 zemřel, držel mu u rakve čestnou stráž jeho slavný následovník Imrich Bugár a řekl si: "Tak Ludvo, já ti udělám memoriál!"

Všechny diskařské hvězdy v čele s olympijskými vítězi, mistry světa i Evropy, které ve světě atletiky něco znamenají, startovaly od roku 1999 aspoň jednou na Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově.

Český ráj je zásluhou Imricha Bugára vždy na jeden den v květnu centrem světové atletiky v disciplíně hod diskem. Legendární československý diskař a mistr světa z roku 1983 totiž dokáže přilákat v roli manažera mítinku do Turnova díky svému velkému jménu v atletických kruzích ty nejlepší borce.

"To víte, že jsem pyšný, že se nám povedlo udělat v Turnově takovou tradici. Moc mě těší, že když se po každém mítinku loučíme, stejně jako teď v úterý, tak mi všichni říkají: 'Tak za rok ahoj'," popsal 59letý Imrich Bugár.

Jak jste byl spokojený s úrovní posledního ročníku v úterý?
I když závody trochu narušil déšť, myslím, že přes 67 metrů Malachowského v disku a přes 21 metrů mistra světa Storla v kouli jsou velmi kvalitní světové výkony. I naši atleti oštěpař Vadlejch nebo osmistovkař Holuša, kterému tady chyběl kousek k limitu na mistrovství Evropy, se předvedli velmi slušně. Takže celkově mě letošní úroveň potěšila.

Vítězové hodu diskem na Daňkově memoriálu

1999 - Alekna (Lit.) 68,14
2000 Alekna 68,60
2001 - Malina (ČR) 63,97
2002 - Varga (Maď.) 64,47
2003 - Fazekas (Maď.) 66,52
2004 - Alekna 64,30
2005 Alekna 67,91
2006 - Alekna 68,05
2007 - Kanter (Est.) 67,84
2008 Alekna 71,25
2009 - Kanter 68,90
2010 – zrušeno
2011 - Malachowski (Pol.) 64,51
2012 - R. Harting (Něm.) 70,66
2013 - Malachowski 65,98
2014 - Malachowski 67,26

První ročník Daňkova memoriálu se konal v září roku 1999. Jak na tu dobu vzpomínáte?
Já jsem tenhle závod vymyslel, když jsem rok předtím v listopadu stál u rakve Ludvíka Daňka jako čestná stráž. Řekl jsem si: Tak Ludvo, já ti udělám památku. Já ti udělám memoriál!

Co pak předcházelo uspořádání premiérového ročníku?
Spojil jsem se s Turnovákama, řekli, že jo, že jdou do toho a bylo to.

Hned na první akci jste dostal světové diskaře, jak se vám to tehdy povedlo?
Všechny ty lidi z disku jsem samozřejmě znal, kontakty jsem měl a třeba s olympijským vítězem Jürgenem Schultem jsem ještě závodil. A on mi říkal, že to je jediný memoriál na světě v disku a že určitě přijede. A přijel. Bylo hezké, že hned na prvním ročníku memoriálu, který jsme udělali na počest světového rekordu, který Ludva Daněk před padesáti lety hodil právě v Turnově, startoval zrovna světový rekordman Schult, který ten rekord drží dokonce dodnes.

Jste manažerem Daňkova memoriálu, jak nejlepší diskaře světa do Turnova sháníte?
Od druhého ročníku jsem dal termín na poslední úterý v květnu, takže každému napíšu milé vánoční přání a v něm oznámím přesné datum memoriálu. Nic víc. No a tak v únoru začnu volat jejich manažerům, aby si to dali do plánu a začneme se hádat o ceně (smích).

A jsme u toho důležitého, u peněz. Je to tak, že hlavně díky vašemu jménu a známostem závodí v Turnově mistři světa a olympijští vítězové takzvaně pod cenou?
No..., asi ano. Na začátku startovali tak za půlku než na jiných závodech. A když pak někdo z nich vyhrál olympiádu, tak jeho cena šla samozřejmě nahoru, ale pořád mi dávají minimálně tak třetinu slevu.

S jakým rozpočtem pracujete?
Celkem potřebujeme asi milion a půl korun, což v posledních letech díky městu Turnov, Libereckému kraji, atletickému svazu a sponzorům, kromě roku 2010, kdy se memoriál neuskutečnil, naštěstí zvládáme. A příprava na ten další ročník začala v podstatě už hned po skončení toho letošního.

Za rok, den před dalším ročníkem Daňkova memoriálu, to bude třicet let, co jste hodil v americkém San Jose dosud platný český rekord 71,26 metru. Může vás někdo z českých diskařů v dohledné době překonat?
Zatím se, bohužel, nerýsuje nikdo, kdo by se mohl jen přiblížit. Kdyby se náhodou do pěti let objevil někdo, kdo by házel pravidelně aspoň okolo pětašedesáti metrů, budu rád... Ale nevím.Najdete na iDNES.czmobilní verze