Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Maminka-plavkyně na olympiádu nesměla, dcera-golfistka po ní touží

Mistryně Evropy v amatérském golfu 2010 Sophia Popovová z Německa. | foto: Martin Kabát

25 2010
Mohla z ní být reprezentantka v plavání, ale v konkurenci Britty Steffenové, Daniely Samulskiové a dalších by to měla těžké. Před třemi lety, to jí bylo čtrnáct, se Sophia Popovová rozhodla pro golf. A v něm chce napravit olympijskou křivdu na své matce, i když v barvách jiné země.

Z titulu mistryně Evropy, který v sobotu získala na Kunětické Hoře, bude mít velkou radost její otec. "On miluje golf, s ním jsem začínala," připomněla všestranná sportovkyně, zvládající dobře i tenis a lyžování. Příležitostně si jde zahrát i fotbálek.

Otcova rodina pochází z Bulharska, Sophia se však narodila ve Spojených státech amerických, vlasti své matky. Tato americká reprezentantka v plavání se připravovala na olympiádu 1980 v Moskvě, kam sportovci USA neodletěli vinou politického bojkotu.

"Já o olympiádě hodně přemýšlím," uvedla na tiskové konferenci po kontinentálním šampionátu Popovová, jejíž bratr zůstal u plavání. Zasmála se náhodě, kdyby se pod vlajkou společné vlasti Německa sešli na stejných hrách. Golf se na program pod pět kruhů dostane až v roce 2016.

To už může být profesionálkou. Zatímco mezi amatérkami je teď špičkou, po změně statusu by ji čekala každodenní konkurence. Postupný krok už udělala. Sportovní vedení University of South California ji zařadilo mezi tři posily pro špičkový školní tým. Sophia od září bude studovat sportovní management.

Do USA se již podívala jako členka evropského juniorského týmu pro Solheim Cup 2009 a ačkoli prohrála singl i obě čtyřhry, navázala na své loňské domácí úspěchy - titul mistryně Německa do 16 let a druhá místa mezi ženami a v kategorii do 18 let.

Sophia Popovová, finálové kolo mistrovství Evropy žen 2010, Kunětická Hora.

Z plavecké konkurence sice odešla, ale mezi golfistkami ji ve své zemi nemá o moc slabší. Pět německých hráček je v první padesátce oficiálního žebříčku EGA a další nejsou tak vysoko, protože už v USA studují. "V našem týmu není žádná nevraživost, holky mě podporovaly, titul mi přejí," uvedla Popovová.

Po individuálním titulu kontinentální šampionky věří v nominaci na mistrovství světa družstev, jež se bude hrát na podzim v Argentině.

Členka známého Golf Clubu St.Leon-Rot, na jehož hřišti vyhrál Tiger Woods třikrát turnaj PGA, hovoří plynnou angličtinou i němčinou. "Doma to střídáme, ale bulharsky opravdu neumím," uvedla s omluvným úsměvem.Najdete na iDNES.czmobilní verze