Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Maminčin koláč Evě Bosákové chutnal, vzpomíná na svůj vzor Čáslavská

Eva Bosáková při "zlaté" sestavě na kladině při pražském mistrovství světa v roce 1962 | foto: Zdeněk HavelkaČTK

25 2010
Nezapomenutelná gymnastka Eva Bosáková, čtyřnásobná olympijská medailistka, vstoupila do společnosti českých sportovních legend. Novináři jí udělili cenu Emila Zátopka a jako jedenáctého člena zařadili do Síně slávy.

"Eva si tohle ocenění zaslouží jako málokdo," řekla o své předchůdkyni další velikánka českého sportovní gymnastiky Věra Čáslavská, když cenu na vyhlášení Sportovce roku předávala sestře Evy Bosákové. Skvělá gymnastka totiž v listopadu 1991 náhle zemřela pět týdnů před svými šedesátinami...

Na svůj sportovní vzor a první trenérku vzpomíná Věra Čáslavská ráda.

"Když Eva vyhrála svou první medaili na olympiádě v Helsinkách, bylo mi deset a gymnastika mi tenkrát moc neříkala. Dělala jsem balet a milovala krasobruslení. A až o pár let později jsem se dozvěděla, že i ona, podobně jako já, musela dát kvůli gymnastice právě krasobruslení stranou. A léta pak ukázala, jak dobře se Eva rozhodla."

Eva Bosáková 18.12.1931 - 10.11.1991

OH 1952: bronz družstva
OH 1956: stříbro kladina
OH 1960: zlato kladina, stříbro družstva
MS 1958: zlato kladina a prostná
MS 1962: zlato kladina, stříbro bradla, družstva
ME 1957: bronz kladina a prostná
ME 1959: bronz prostná
Na MS 1958 předvedla v prostných jako první závodnice v historii salto vzad

Poprvé se Čáslavská už se slavnou Bosákovou, která měla dvě olympijské medaile, setkala ještě v dívčím věku. Bylo před Vánocemi 1957.

"Tehdy jsem díky baletní škole Marty Aubrechtové vystupovala spolu s dalšími dětmi v televizním vánočním pořadu," vzpomíná paní Věra. "Eva Bosáková tam měla gymnastické vystoupení na své nedostižné kladině, byli jsme ve společné šatně a moje maminka jí v pauze nabídla švestkový koláč. Já měla strach, jak Eva zareaguje," líčí Čáslavská.

"Ale ona ten koláč s obrovskou chutí snědla a mamince řekla: Ta vaše holka, to je pěkný číslo, přiveďte ji ke mně do tělocvičny. Slovo dalo slovo a Eva se stala mou první gymnastickou trenérkou."

Gymnastka Bosáková pohybové nadání patnáctileté Čáslavské tehdy odhadla geniálně. Uplynuly necelé tři roky a obě spolu v českém družstvu závodily na olympiádě v Římě v roce 1960.

"Řím se prostě zapomenout nedá. Kdo z našich olympioniků mohl, musel ten den být na gymnastice. Čtyři roky předtím Eva na kladině vybojovala olympijské stříbro, teď jsme všichni chtěli zlato. A povedlo se. Sestavu na kladině předvedla s takovou grácií a jistotou, že když ji zakončila a vzorně se zapíchla do žíněnky, bylo jasné, že ji už nikdo nepřekoná," přibližuje Čáslavská, která ve stejném závodě na deset centimetrů širokém pruhu vybojovala šesté místo.

V roce 1962 získala Bosáková na pražském mistrovství světa jednu zlatou, pochopitelně za kladinu, a dvě stříbrné medaile. A začala se připravovat na svou čtvrtou olympiádu, kterou v roce 1964 hostilo Tokio.

Sportovní legenda - Cena Emila zátopka

2000: Emil Zátopek (atletika)
2001: Věra Čáslavská (gymnastika)
2002: Jiří Raška (skoky na lyžích)
2003: Dana Zátopková (atletika)
2004: Ivan Hlinka (hokej)
2005: Josef Masopust (fotbal)
2006: Martina Navrátilová (tenis)
2007: hokejoví mistři světa z roku 1947
2008: Jan Železný (atletika)
2009: Ája Vrzáňová (Krasobruslení)
2010: Eva Bosáková (gymnastika)

Jenže!

Pak byla z dosud ne zcela vyjasněných důvodů přinucena vzdát se reprezentace - uvádí wikipedie.

"Je hrozné, že tohle Evě udělali naši. Režisérka Chytilová ji ve třiašedesátém obsadila do jedné z hlavních rolí ve filmu O něčem jiném a vrchnost na to konto oznámila, že už není amatérkou, a že olympiádu a reprezentaci musí pustit z hlavy. Zkrátka, radši nevzpomínat, jak to tady za minulého režimu chodilo," říká Čáslavská, která si v letech po invazi v osmašedesátém užila s komunisty také svoje.

Obrovská rána pak Čáslavskou zasáhla v listopadu před devatenácti lety.

Eva Bosáková tenkrát byla na schůzce se svým právníkem. Uprostřed rozhovoru omdlela a byl konec. Prasklá krční tepna život slavné gymnastky ukončila. O pár dní později se ukázalo, že šlo o skrytou vrozenou vadu...

"Bylo to opravdu hrozné," hlesne Čáslavská a z jejího výrazu je znát, že k předčasné smrti velké kamarádky víc mluvit nechce.

"Snad bych ráda ještě řekla, že Eva byla opravdu skvělý člověk. Znáte to, jaké jsou někdy mezi sportovci vztahy, jak si závidí a jak nejdou daleko k pomluvám. A Eva? Kde mohla, tak nám mladým holkám pomohla, přispěla radou, jak který cvik dělat lépe, pečlivě nás opravovala a motivovala k tvrdému tréninku. A přitom dobře věděla, že jednou půjdeme před ní," uzavírá Čáslavská, která se i díky Bosákové pyšní sedmi zlatými a čtyřmi stříbrnými olympijskými medailemi.Najdete na iDNES.czmobilní verze