Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Máme špičkové areály, musíme mít i špičkové lidi, říká šéf golfové kultivace

Jaroslav Kunzl | foto: archiv Jaroslava Kunzla

22 2009
Mluví zeširoka a jeho odpovědi ukazují, že na tohle téma Jaroslav Kunzl mluvil už mnohokrát. Dokáže dojít k tématu, o němž chce hovořit on sám, ale považuje za zdvořilé vrátit se k otázce a odpovědět na ni. Ředitel společnosti Czech Golf Consulting vede Národní institut golfového vzdělávání.

Webové stránky instituce, podřízené České golfové federaci, nejsou ty nejinteraktivnější...

Není zvolený název přece jen trochu školometský? někoho by možná mohl i odpuzovat.

To je zajímavá otázka. Ale institut přece jen není budova. Není to instituce s právní subjektivitou. Vznikl před pár lety z vize, prezentovat Českou republiku jako golfovou zemi. Ta vize byla podpořena státem prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj a Státní agenturou pro podporu cestovního ruchu. Získali jsme grant z Evropských sociálních fondů na vzdělávání v golfovém turismu. Prošlo tím 1200 lidí, průvodců, majitelů cestovek. Dostali základní penzum znalostí, polovina z nich nikdy na golfovém hřišti nebyla. Takže zasetí semínek základního poznání bylo dosaženo.

S tím se ale jistě nespokojíte a já jsem měl na mysli třeba i prezentaci na webových stránkách přes logo a grafiku, jimž dominují knihy.

To logo se ale vesměs líbí. Může vypadat odvážně, že jsme se nazvali Národní institut, ale máme na to určitý nárok, když je to služba pro národní golfovou federaci. Na druhou stranu nemáme ambici do věcí, které sami realizujeme, nikoho nepouštět. Naopak, měli bychom být jakýmsi deštníkem nad veškerým vzděláváním v oblasti golfu, s výjimkou trenérů. Jsou tam greenkeapři, recepční, manažeři, marshallové, nově jsme se domluvili se subjektem, který pořádal školení cvičitelů golfu. Pokud se objeví potřeba dalších vzdělávacích projektů, programů, budeme je chtít pod tím deštníkem udržet. Máme velice dobře podchycenou spolupráci se státem, akademickou půdou, zahraničím. Ta značka by se mohla stát synonymem, že kdo bude cítit potřebu vzdělávat, přijde k nám.

Majitelé golfových klubů a resortů jsou bohatí a sebevědomí podnikatelé. Nechají si od vás radit?

Půjdu na to z druhé strany. Jedním ze specifických rysů golfového byznysu v České republice je, že existuje velká skupina golfistů, kteří v životě nezaplatili fíčko za hru. Hrají komerční turnaje, placené promotérem, nebo firmou. Řada korporací kupuje různé roční vouchery a rozdává je klientům. Já to nekritizuju, je to nástroj marketingu. Když budete člověk s voucherem na tři tisíce korun na sobotu a neděli, tak i když se vám něco nebude líbit, řeknete si - fajn, proč to nevzít příště. Když zaplatíte, a může to být klidně tisícovka, velice naléhavě budete posuzovat poměr cena - výkon. Pokud to v relativně velké skupině nenastala taková přirozená záležitost, není tlak na to, aby věci, které nefungují úplně dobře, byly zlepšovány. Celá golfový byznys je založen na tom, jestli se hráč vrátí, nebo ne. Velice dobře funguje i předávání zkušeností, takové to "hele, kluci, byl jsem tam a tam...". To může vyvolat tlak na vzdělávání a my máme pozitivní reakci hlavně na kurz marshalů.

Ovšem, ten je ze všech čtyř nabízených nejkratší a nejlevnější.

Také se o ně ale dlouho nikdo nestaral. A marshal je přitom pro golfistu partnerem, který mu pomůže v nesnázích, a také dohlíží na dodržování základních pravidel pohybu na hřišti. Aby všichni dostali službu, kterou si zaplatili. My máme desítky areálů, jejichž standard snese srovnání s tím, jaký je očekáván v Západní Evropě. Kde silně kulháme, to je kvalita personálu, tu musíme kultivovat.

Ano, to je slovo, které mě zaujalo už na webových stránkách institutu. Ve společnosti jsme ovšem svědky expanze primitivismu a plebejství. Je tedy golf výjimečný v tom, že ho odmítá?

V určitém slova smyslu ano, ale výjimečná je svým způsobem řada věcí. Když se na golf dívám z hlediska byznysu, je to věc jako kterákoli jiná, je to komodita, nabízí se nějaká služba. Specifický je v tom, že je sezonní. Respektujme jeho výjimečnost, ale nepřeceňujme. Já se v golfu pohybuju od dob, kdy byl na periferii zájmu. Nutnost jeho kultivace v současném rozvoji je zřejmá například na příkladu strašně pomalé hry. Před deseti lety jsme i dlouhá hřiště zvládli za čtyři hodiny a taky jsme u toho klábosili. Dnes hrou strávíte běžně šest hodin. Kdo nedostal základní průpravu, jak se po hřišti pohybovat, je třeba ho usměrnit. A v tom mohou sehrát velkou roli právě marshalové. Někdy musí v zájmu ostatních použít určitou restrikci. Třeba požádá pomalé hráče, aby se nechali přeskočit. Takže jakoby někomu znepříjemní situaci, ale ten někdo ví, že jde o standard. A především zpříjemní hru všem za nimi, protože někteří třeba mají domluvenou schůzku v restauraci.

Takže je vlastně potřeba kultivovat celé prostředí.

Na golfu je každý sám sobě rozhodčím a každý se na něj pozná. Je velice důležité, že ve spektru osmdesáti znormovaných hřišť máme taková, na nichž se dá hrát European Tour, stejně jako hřiště s rodinnou, domáckou atmosférou. Možná tam není všechno špígl nýgl, ale mají svůj okruh konzumentů.

Také jsou levnější.

Přesně tak, takže bych nemluvil o primitivismu, jde o spektrum nabídky.

Mohou v kultivaci pomoci rozhodčí na turnajích?

Když jsme se bavili o tom, jaký by měl mít marshal profil, chtěli jsme předepsat, aby měl zároveň kvalifikaci rozhodčího III. třídy. Ale řekli jsme si, že je to trochu kontraproduktivní, protože k tomu klub dospěje stejně. Takový člověk pro něj bude mít dvojí hodnotu. A tady jsme zpátky u majitelů. Turnaje se většinou pořádají jako komerční eventy a tam se to střetává. Rozhodčí někomu udělí penalizaci třeba za pomalou hru a pořadatel na něj vyletí, že to je jeho nejlepší klient a má znechucenou hru. Tam to těm rozhodčím nezávidím. Rodí se asociace majitelů golfových hřišť, ta by měla v rámci interního servisu určité vzdělání také poskytnout.

K potřebě mít vzdělané a věci znalé marshaly se kluby dopracují, ale budou k vám chtít posílat recepční, nebo manažery, když kurzy pro ně stojí dvacet a čtyřicet tisíc korun?

My jsme začínali relativně pozdě a svým způsobem jsme vystřelili na nepřipravenou půdu. Ale třeba recepční by se měli školit až v mimosezoně. Kurzy na recepční a greenkeapery mohou být navíc použity jako rekvalifikační, mají akreditaci ministerstva školství. Subjekty, které vyšlou své lidi, na to získají dotaci. Může přijít i člověk v evidenci úřadu práce v rámci podpor státu k udržení zaměstnanosti. Letošní rok bude v tomto směru velmi zajímavý a recese může pomoci tomu, aby majitelé a provozovatelé hřišť více pracovali s lidským faktorem. Na pozici marketingového manažera je zpracován celý rekvalifikační kurz v rozsahu 150 hodin, ale je tam řada předmětů, které mohou jít samostatně, třeba komunikační dovednosti, prodejní dovednosti, jednání se zákazníkem. Chceme nabídnout resortům, aby šly touto cestou, kurzy pro zkušené pracovníky mohou být zaměřeny třeba jen na určitou část problematiky. A chceme jim pomoci s profinancováním.

Vezmete do kurzu každého, kdo projeví zájem?

V nabídce nejsou omezení, jen doporučení, jaký by měl uchazeč být. Dopředu jsme zatím nikoho neodmítli, ale třeba v prvním kurzu marshalů byl vynikající golfista, cvičitel golfu, testy udělal, ale jeho profil nás vedl k tomu, že jsme upozornili jeho vysílací resort, že si myslíme, že nedozrál. Shodli jsme se s lektory, že přijde-li někdo výrazně konfliktní, osvědčení mu nedáme. Ale byli jsme příjemně překvapeni celkově vysokou úrovní těch, kteří přišli, byli to lidé kultivovaní a vzdělaní.Nejčtenější

Kvitová se v Cincinnati ve finále neobjeví, Hradecká má titul z deblu

Petra Kvitová smečuje v semifinále turnaje v Cincinnati.

Petra Kvitová na tenisovém turnaji v Cincinnati postup do finále nevybojovala. Aktuální česká...

Kdyby gólman skočil jen k zemi, nemůže to chytit, litoval Škoda

Milan Škoda ze Slavie na tréninku v aréně  Dynama Kyjev

VIDEO Po hodině hry mohl změnit průběh celého zápasu. Jenomže fotbalový útočník Milan Škoda penaltu...Sparta - Příbram 2:2, blamáž proti deseti, hostům stačily dva brejky

Emmanuel Antwi z Příbrami slaví vyrovnávací gól do sítě Sparty.

VIDEO Sparťanští fotbalisté mohli být po dvou letech první v ligové tabulce, ale zápas proti nováčkovi...

Juventus otočil proti Chievu, Ronaldo se ale neprosadil a zranil gólmana

Fotbalisté Juventusu slaví výhru v úvodním kole italské ligy proti Chievu.

Hned první zápas nového ročníku italské ligy nabídl to, kvůli čemu bude tato soutěž zajímavější než...

Výsledek i výkon v první půli je strašné zklamání, řekl Trpišovský

Zklamaný trenér Slavie Jindřich Trpišovský během utkání s Jabloncem

VIDEO Podruhé během pěti dnů musel skousnout porážku 0:2. V Kyjevě cítil velkou křivdu, doma proti...

Další z rubriky

Mrůzek vyhrál golfový turnaj v Berouně a přidal rekord hřiště

Filip Mrůzek

Předposlední turnaj golfové Czech Tour v Berouně vyhrál Filip Mrůzek. Při třetím triumfu v sezoně...

Woodland je v nedohraném druhém kole v čele PGA Championship

Gary Woodland ve 2. kole PGA Championship.

Americký golfista Gary Woodland se drží v čele PGA Championship. Druhé kolo závěrečného majoru...

Devátý v historii. Golfista Snedeker zahrál na PGA kolo za 59 ran

Brandt Snedeker

Američan Brandt Snedeker se stal devátým golfistou, který na PGA Tour zahrál kolo pod šedesát ran....Najdete na iDNES.cz