Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Máme na čem stavět, věří kouč Lipták před klíčovým duelem s Maďary

Martin Lipták | foto: Ivo Dudek

21 2010
Baden (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jeho svěřenci málem dokázali nemožné, když proti mistrům světa z Francie stáhli sedmigólový náskok. "Jenže nad hrdostí na tým převažuje smutek. Bod jsme si zasloužili a měli možnost jej získat," říká trenér házenkářské reprezentace Martin Lipták o druhém vystoupení Česka na Euru, v němž tým podlehl silné Francii 20:21.

Ani případná remíza by však nakonec do postupové matematiky nezasáhla. V lázeňském městečku Baden, které dnes zasypává sněhová duchna, se Češi připravují na jasný scénář. Když zítra od 20:15 porazí Maďary, postupují ze skupiny. Když ne, Euro končí. "Máme na čem stavět," věří Lipták v úspěch.

Dnes máte na plánu dvě taktické porady a nakonec i večerní trénink. Jak probíhají poslední hodiny přípravy na klíčový duel Eura?
Nejdřív jsem se ráno musel kluků zeptat v jakém stavu jsou. Původně jsme chtěli jeden zápas ve skupině vypustit, ale po té katastrofě se Španěly (Češi prohráli 25:37) jsme si to nemohli dovolit. Musíme vydržet. Uvidíme, jak vypadá zdravotní stav, jsou tam nějaká svalová zranění, někteří jsou potlučení.

Budete se ještě vracet k utkání s Francií?
Před obědem jsme se podívali na video a řekli si, co bylo dobře a co špatně. Teď přichází analýza na Maďary. Dopolední tréninky jsme vypustili úplně, osobní volno dá týmu víc než zdržování se cestováním do haly a zpět.

Zdánlivě jednoduchá otázka, ale pro vás téma na příštích 24 hodin: jak Maďary zdolat?
Víte, toto mužstvo pod mým vedením ztratilo morálku jen dvakrát. Na turnaji v Dánsku proti Slovincům a tady na Euru na úvod proti Španělům. Jinak nemám důvod si myslet, že Maďary nezvládneme. Všichni chlapci mají srdce a hlavu na svém místě. Ví, o co jde: že bychom porážkou hodili za hlavu fantastickou kvalifikaci a výbornou přípravu. Neslíbím vám, že vyhrajeme, ale můžu slíbit, že pro to uděláme všechno.

Berete zápas o to prestižněji, když Čechy povedete z lavičky proti Maďarům vy jako Slovák?
Opravím vás, já se cítím jako Čechoslovák. A hlavně: proti Maďarsku necítím žádnou zášť, tyhle problémy nedělají lidé, ale politici. Oni ať se hádají, my normální lidé budeme s Maďary normálně žít. Jedinou zášť bych pocítil ve chvíli, kdybychom s Maďarskem prohráli.

Do utkání jdete posílení po druhé půli s Francií, kdy jste mistrům světa povolil dát jen 5 branek. Přesto: neměl jste si chuť po prohře o jediný gól pořádně ulevit nějakou hodně ostrou nadávkou?
To jsem udělal po prvním poločase, tam to nebylo v pořádku. Na konci nebyl důvod nadávat, hráči si nezaslouží slyšet kolem sebe sprostá slova. Měl jsem sice těžké srdce proti norským rozhodčím, kteří se párkrát upískli, ale to nebylo směrodatné. Oni nám zápas neprohráli.

Co tedy rozhodlo?
Že jsme nezvládli závěr. I přes nepovedený úvod jsme ve druhém poločase pořád mohli jít do vedení, bohužel jsme zahodili některé šance, a to nás stálo výhru.

Přes velké české zlepšení i tahoun týmu Filip Jícha říkal, že se hlavně Češi nesmí začít chválit, že je to začátek konce. Souhlasíte?
Určitě. Nechvalme, musíme zůstat na zemi. Nesmíme si automaticky myslet, že to za nás někdo uhraje, ale naopak být na sebe nadále přísní, disciplinovaní. Před utkáním se Španěly jsme moc mluvili a málo předvedli, teď jsem před Francií řekl, že musí přijít činy.

A ještě víc to platí pro zápas proti Maďarsku?
Připravíme se na něj důkladně. Máme na čem stavět, tedy na druhé půli proti Francii. Věřím svojí práci i práci týmu a jeho kvalitě.Najdete na iDNES.czmobilní verze