Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nástupci prsaře Málka rostou možná v jeho rodném Zlíně

plavání, ilustrační foto | foto: Reuters

22 2015
Za jeho rekordními časy na prsařských distancích pořád zaostávají. Jan Jelínek a Lukáš Macek se však zlínské plavecké ikoně Danielu Málkovi přibližují. Svůj vzestup potvrdili na mezinárodním letním mistrovství České republiky v dlouhém bazénu.

Jan Jelínek obhájil na 200 metrech loňský titul a na poloviční trati loňský bronz postříbřil, Lukáš Macek byl druhým nejrychlejším Čechem na sprinterské padesátce.

„Oba jsou mladí, chytří a talentovaní. Když vydrží, můžou mé časy i umístění překonat. Mají dobře nakročeno,“ říká Málek, poslední český plavec, který pronikl v Sydney 2000 do olympijského A finále. „Je vidět, že Zlín je líhní kvalitních prsařů. Že jim místní prostředí svědčí.“

Jelínek závodí za tradiční Plavecký klub Zlín a jeho víkendové výsledky jsou pro trenéra Zdeňka Kasálka milým překvapením.

„Honza šel loni na výšku do Brna, obor mu ale nesedl a vrátil se do Zlína. Zimní sezona byla nijaká, poranil si rameno, museli jsme zrušit reprezentační soustředění i závody v Barceloně. Přípravu jsme tak podřídili českému mistráku,“ líčí Kasálek.

O budoucnost Jelínka má však trochu obavy. Nadějný prsař odejde po prázdninách znovu na vysokou školu v Brně, kde bude i trénovat.

„Jsou tam lepší podmínky i zázemí, ale bude jedním z mnoha, a hlavně potřebuje dohled,“ ví Kasálek, který přitom vidí ve svém svěřenci velký potenciál. „Rezervy má v technice i tréninku.“

Macek zůstane ještě minimálně jeden rok doma pod dohledem svých rodičů ve Zlínském plaveckém klubu, který se od tradičního oddílu odštěpil před pěti lety. Student gymnázia se zaměřuje především na kratší tratě. Ale jen dočasně.

„Zatím rozvíjíme jeho rychlost,“ upozorňuje jeho otec a místopředseda klubu Aleš. „Je pořád mladý a týdně plave 15 až 17 kilometrů, zatímco jeho vrstevníci až 50. Nechceme ho odrovnat.“

Na padesátce se dostal svým časem těsně pod hranici 800 FINA bodů, což je výkon vysoké kvality. Na dvojnásobné distanci ho však v Praze-Podolí přibrzdila alergická reakce na suché a horké počasí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze