Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Magála láká drsná alpská výzva

15 2006
Janské Lázně - Vytrvalci už ho musí mít plné zuby! Nedrží s nimi partu, do vrchu běhá jen z nutnosti, ale hlavně: Kam přijede, tam vyhraje. Běžec na lyžích Jiří Magál přesto zůstane u sněhu. Poslední důkaz o své svrchovanosti Magál podal o víkendu v běhu na Černou horu.

Olympionik z Liberce nechal vrchaře specialisty daleko za sebou a když do cíle dorazil druhý Vymazal, už se stačil i vydýchat.

"Těžko říct, jak mě vytrvalci berou. Vždyť mě skoro neznají. Letos jsem si dal jen Černou horu a s běhy končím," řekl osmý muž olympijské padesátky.

Není to ale úplná pravda. Magála totiž láká Mekka všech sportovních drsňáků - Dolomitenmann. V jeho případě platí těžko pochopitelné pravidlo - čím těžší závod, tím větší je to pro Magála lákadlo.

"Hodně o tom přemýšlím, asi se nechám zlomit. Chci vědět, co se mnou udělá přes hodinu v kuse běžet do kopce," pronesl Magál, který zatím neví ani jméno týmu, za který by měl 9. září Dolomitenmanna otevřít.

Zatímco letos Magál vytrvalce svou nadvládou tolik nedeptal, loni to bylo o něčem jiném. S přehledem vyhrál běh na Dvoračky, Lysou horu i domácí mistrovství na Králickém Sněžníku. Titul však paradoxně nezískal, protože nemá atletickou registraci. Myslíte, že už si ji zařídil? "Ještě ne, nebyl čas. Ale co, ten titul rád nechám někomu jinému," usmál se.

Letošní sezonu si Magál nemohl vynachválit. Jeho třetí olympiáda pro něj skončila životním úspěchem, když byl osmý v závodě na 50 kilometrů, ale také se dalo lyžovat až do poloviny dubna. "Bylo to super. Já totiž na konci sezony nemám stavy, že bych běžky nejraději zamknul do komory," vysvětlil.

Devětadvacetiletý běžkař už má dokonce za sebou první desítky kilometrů na sněhu. "Byl jsem se dva týdny sklouznout v Ramsau. Musím přiznat, že se mi docela stýskalo," poznamenal.

Začátkem září si to Magál do Švédska zamíří znovu, pak si odskočí do Lienzu na proslulého Dolomitenmanna, ale potom už pro něj budou existovat jen běžky. "Letos mám před sebou dva vrcholy. Samozřejmě bych rád skončil co nejvýš v seriálu Světového poháru a také se těším na mistrovství světa do Sappora," dodal.

Výsledky Běhu na Černou horu (8,6 km, převýšení 650 m): 1. Magál (Dukla Liberec) 35:46, 2. Vymazal (Kroměříž) 36:49, 3. Vítek (Ústí n. O.) 37:23, 4. Šesták (Maratonstav Úpice) 37:32, 5. Čotov (Lubná) 37:43, 6. Kynčl (Hvězda Pardubice) 37:58, ...30. Metelková (Týniště) 41:28.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze