Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Má zlato z Poděbrad. Jsem jednooký mezi slepými, říká chodec Schrom

Pavel Schrom | foto: flickr.com

16 2015
Místo přípravy běhal (nebo vlastně spíš chodil) po fyzioterapeutech, měl tréninkové manko, cítil se unavený. Přesto si o víkendu chodec Pavel Schrom v Poděbradech pověsil na krk zlatou medaili, stal se českým mistrem na dvacetikilometrové trati. Čekali byste děkovnou řeč? Kdepak.

„Je to tak trochu jako jednooký mezi slepými,“ hodnotil závodník VSK Univerzity Brno. „S prvenstvím jsem spokojený, ale čas (1:30:11) bych si představoval lepší, nebyl kvalitní,“ doplnil.

Zatímco mezi ženami září mladá česká hvězdička Anežka Drahotová, tuzemští reprezentanti se v mezinárodním poli ztrácejí. „Evropě konkurovat jde, ale svět je někde jinde,“ pokyvuje 24letý atlet. A pohled na výsledky prestižního závodu v Poděbradech mu dává za pravdu.

Než najdete Schromovo jméno, musíte se prolouskat až k 28. pozici. Na vítězného Němce Christophera Linka ztratil opavský rodák téměř deset minut. „Spíš se ale soustředím na padesátku,“ poznamenává Schrom, že jeho hlavní distance je královská disciplína chodců.

„Limit na dvacítku pro mistrovství světa je pro mě nereálný,“ přiznává svěřenec Ivoše Pitáka. Jeho kouč v sezoně až na několik soustředění působí spíš jako přítel na telefonu. Schrom totiž studuje v Praze zároveň dvě vysoké školy.

Kromě Policejní akademie navštěvuje i pedagogickou fakultu Karlovy univerzity, kde má dvojobor tělocvik a základy společenských věd. „Už jsem dopsal bakalářku, snažím se všechno skloubit,“ vypráví chodecký samotář. „Občas je těžké dokopat se na trénink. Musím s tím bojovat,“ líčí závodník, jenž nyní v týdnu nachodí okolo stovky tréninkových kilometrů.

„Za měsíc mám Evropský pohár ve Španělsku, to je poslední možnost, jak se nominovat na padesátku,“ přemítá Schrom nad startem na srpnovém šampionátu v Pekingu. Bude však muset zabrat.

Čas, který mu zaručí letenku do Číny, činí na padesátikilometrové trati čtyři hodiny a jednu minutu. „Loni jsem zašel 4:06. Před třemi týdny zase 4:09, ale závod mi nevyšel,“ podotýká účastník loňského evropského šampionátu v Curychu.

„Pokud se zvládnu dostat na svět, chtěl bych i za rok na olympiádu. Limity tam budou obdobné,“ zasní se brněnský závodník.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze