Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lze vyhrát vše? Rychlobruslařská hvězda Sáblíková to zkusí

Znovu vítězná radost? Mistrovství světa ve čtyřboji je po ZOH další výzvou pro Martinu Sáblíkovou | foto: AP

20 2010
Líbilo se vám olympijské rychlobruslařské menu? Tak tady je nášup. Nizozemský Heerenveen, pověstmi opředený chrám ledových oválů, hostí o víkendu mistrovství světa ve čtyřboji. V hlavní roli největší favoritky: unavená Martina Sáblíková. Ve vedlejších rolích soupeřek: 23 unavených žen.

Závodní sezona trvá pátý měsíc. Olympijský stres byl vyčerpávající, poolympijskou krizí si prošla každá z nich. "Je toho moc. Ať už to skončí," přeje si i Sáblíková.

Jenže v banku je koruna královny rychlobruslařské všestrannosti. Nejcennější titul, jaký je v tomto sportu mimo olympijská kolbiště k mání. Pro něj se vyplatí naposledy v zimě zatnout zuby.

Pokud Sáblíková porazí zbytek světa, může si říci: Vyhrála jsem letos naprosto vše, víc nelze.
Budete se dívat? A jste u televizních obrazovek "čtyřbojovými" nováčky? Zde je malý návod.

Jak se soutěží? Zatímco ve Vancouveru absolvovala Sáblíková tři starty za 11 dnů, tentokrát ji čekají čtyři starty za pouhých 28 hodin. Dnes je na programu 500 a 3000 metrů, zítra 1500 a 5000 metrů.

"Na čtyřboji je nejtěžší, že při něm musíte zvládnout tratě, které nepatří k vašim oblíbeným. Tedy v případě Martiny pětistovku," říká trenér Petr Novák. "Přestávky mezi dvěma disciplínami navíc trvají jen půldruhé hodiny, zakyselení vás může omezit na další trati. Musíte tedy z těla co nejrychleji vyhnat laktáty. Ale nejlepším receptem, jak to vše vydržet, je nejméně šest let tvrdě trénovat."

Jak se boduje? Základem je čas z úvodní pětistovky, k němu se připočítávají další tratě. Pro ty však platí pravidlo: výsledný čas se dělí takovým číslem, kolikrát je ta která trať delší než pětistovka. Například: čas ze závodu na 3000 metrů se dělí šesti.

"Není to úplně spravedlivý systém," tvrdí Novák. "Ovšem úplně spravedlivý nebude žádný systém." Do závěrečného klání na 5000 metrů postupuje jen 12 nejlepších.

Kdo startuje? Ty nejlepší z kontinentálních kvalifikací. Až na výjimky se šampionátů ve čtyřboji nezúčastňují nejlepší sprinterky-specialistky. Vzhledem k jejich slabým osobním rekordům z delších tratí by byly celkově bez šancí.

"To je, jako kdybyste po Boltovi chtěli, aby běžel desítku, taky by dopadl katastrofálně," přirovnává Novák. "Elitní sprinterky mají jiná svalová vlákna, která nejsou připravena na vytrvalecké výkony."

Co je pro Sáblíkovou klíčové? Hned úvodních 500 metrů. "Ach, ty moje starty," tradičně si povzdychla. Pětistovku nemá ráda, pomalu se na ní rozjíždí. "Bohužel, jisté okolnosti nám nedovolily, abychom tady v týdnu starty vypilovali," říká kouč. "Teď už je Martina zase v pohodě. V Heerenveenu jela pětistovku zatím nejlépe za 40,90. Když ji v sobotu zvládne pod 41 vteřin, celý čtyřboj vyhraje!" věští kouč. A pamatujte, Novákovy prognózy vycházejí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze