Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý skokan Mazoch doufá, že Frenštát jednou uvidí i Grand Prix

2 2015
Solidní konkurence. Slušná účast diváků. Čtvrtý ročník Memoriálu Jiřího Rašky ve skocích na lyžích se o víkendu ve Frenštátě pod Radhoštěm vydařil.

Pro někdejšího reprezentanta ve skocích na lyžích Jana Mazocha je Raškův memoriál srdeční záležitost. A jak by ne, vždyť je vnukem legendárního Jiřího Rašky, olympijského vítěze z roku 1968.

„Pořád ho vnímám jako svého dědu, i když už je tam to slovo byl,“ řekl Mazoch, který je manažerem memoriálu.

Mazoch bude u pořádání závodu, který je zároveň Kontinentálním pohárem, i v budoucnu. „Nechci, aby někdo zneužil dědovo jméno, proto chci mít nad memoriálem nějaký dohled.“

Jak se memoriál za ty čtyři roky změnil?
Tým organizátorů se za tu dobu hodně naučil. Když se podíváme i na areál, tak všechno bylo připravené na sto padesát procent, všechno fungovalo.

Také konkurence byla solidní?
Letos přijeli závodníci z deseti zemí. Byly tu většinou takzvané B týmy, ale to k této úrovni soutěže patří. Jen mě mrzí, že naši reprezentační skokané museli odjet na Světový pohár do Japonska, aby získali potřebné body na zimní sezonu. Ale co se týče Poláků, tak tady měli strašně silný tým. A i naši kluci, kteří dorazili, byli dobří.

Může být Memoriál Jiřího Rašky v budoucnu součástí letní Grand Prix, tedy Světového poháru?
Už letos by jí klidně mohl být. Kluci mají zázemí pod nájezdovou věží, pro diváky se snažíme připravit co nejlepší servis, občerstvení i doprovodný program.

Takže Frenštát by okamžitě mohl Světový pohár pořádat?
Jsou tu ještě nějaké, nazval bych to detaily, které bychom museli upravit, jako je podium, odkud se závod moderuje, nebo VIP zóna. Ale to jsou opravdu maličkosti.

Pak by do Frenštátu mohla dorazit i světová špička?
Ne, že by mohla, ona by tady byla. Teda ti skokané, kteří letní Grand Prix jedou, protože někteří se soustřeďují jen na zimu.

Memoriál Jiřího Rašky jako Světový pohár je váš sen, nebo vize?
Spíše vize. Už při prvním ročníku jsme říkali, že v budoucnu bychom tu chtěli dostat letní Grand Prix, ale všechno to je o penězích. Pokud by měl někdo zájem přispět do našeho rozpočtu, budeme rádi. Co se týče města, kraje, tak ty nás už letos podpořily značnou částkou.

Náklady na Světový pohár spočítané máte?
Bylo by to plus minus tři a půl až čtyři miliony korun.

A kolik vás stojí nynější Kontinentální pohár?
Ten vychází na nějaký milion a půl. Ale tu částku na Grand Prix navyšuje větší propagace, abychom přilákali co nejvíce diváků, ale i přenos v televizi. Skoky na lyžích jsou zimním sportem, takže média o ně v létě moc velký zájem nemají.

Co vy si myslíte o lyžařských závodech v parném létě?
Osobně se na skoky raději podívám v létě, než abych mrznul pod můstkem v zimě (smích).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze