Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skikrosař Čech vstupuje mezi elitu a vyhlíží olympiádu

Jiří Čech | foto: ČTK

19 2015
Jeho dědeček zakládal v Luhačovicích lyžařský oddíl, ke skikrosu ho inspiroval strýc, kterého už dávno překonal. Jiří Čech má před sebou premiéru na mistrovství světa v seniorské kategorii v rakouském Kreischbergu, už teď ale myslí na příští zimní olympijské hry.

„Minulou sezonu byla olympiáda v Soči, což byl můj přechod od juniorů mezi seniory. Takže tu další vidím jako můj vrchol, na kterém budu pracovat, aby se mi ho podařilo dosáhnout. Korea by byla super, kdyby vyšla,“ vyhlíží Čech sportovní svátek v Pchjongčchangu.

Nejdříve se ale musí prosadit v kategorii dospělých. Na světových šampionátech juniorů patřil mezi širší špičku, ze čtyř účastí dojel nejhůře patnáctý, nelépe čtvrtý.

„Mezi juniory se tomu lidé sice věnují hodně, ale ne na profesionální úrovni, zatímco na seniorské už jsou všichni profíci, je to jejich zaměstnání,“ říká Čech, který studuje třetí ročník architektury na Českém vysokém učení technickém v Praze.

Kloubit vrcholový sport s náročným studiem se mu daří. „Měl bych docházet do školy denně, ale učitelé mi vychází vstříc a spousta věcí se dá dělat přes počítač,“ líčí 21letý milovník moderny a brutalismu – architektonického stylu, jehož základním prvkem jsou beton a ocel.

Také skikros dokáže být brutální. Vzájemné střety při předjíždění, dlouhé skoky, terénní vlny – to je ideální mix pro pády. Čech se ale na to při volbě disciplíny neohlížel. „U nás se alpské lyžování nedá moc trénovat, a když se mi podařil hned první start ve skikrosu, zůstal jsem u něho,“ vzpomíná na své začátky v roce 2010.

Motivací mu byl také dvojnásobný skikrosový mistr světa Tomáš Kraus, do jehož týmu se záhy dostal, a kterého na loňském republikovém šampionátu řádně prohnal. „Je pro mě symbolem skikrosu,“ říká o svém vzoru. Lituje jen, že Kraus je o 19 let starší. „Potřeboval bych ještě někoho, kdo je v mé věkové kategorii a dokáže se mnou dělat vše.“

Od Krause se pořád učí, vždyť na společných soustředěních strávili tři sezony. „Tomáš už ví po psychické, ale i fyzické stránce, jak se jezdí, co a jak. Umí v tom chodit, takže nám toho v tomto směru předal hodně.“ Zatímco legenda českého skikrosu se už pomalu chystá na odchod ze scény, Čech má budoucnost před sebou. V Kreischbergu by se rád kvalifikoval mezi 32 nejlepších do vyřazovacích jízd.

„Tam už se může stát cokoliv. Ale bude to hodně těžké,“ hlásil včera z Krkonoš, kde ještě ladil formu na šampionát. Do dějiště se česká výprava přesune ve středu, závody jsou na programu o víkendu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze