Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžař špatně odbočil a přišel o triumf. Vítěz proti sobě podal protest

NEŠŤASTNÍK. Dálkový běh na lyžích La Diagonela mohl vyhrát Bill Impola, který měl skvěle našlápnuto, jenže minul odbočku k cíli. | foto: Twitter TV2 Sporten

17 2015
Rozpačité emoce vyvolal konec dálkového běhu La Diagonela. Ještě pár kilometrů před cílem jasně vedl Švéd Bill Impola, jenže pak špatně odbočil a závod nedokončil. Do cíle doběhl první Nor Öystein Pettersen. Jeho tým United Bakeries se však odhodlal k netradičnímu kroku: proti výhře vlastního závodníka podal protest!

Po 14 kilometrech závodu ve švýcarském Svatém Mořici se Impola vydal do odvážného úniku. A vedl si skvěle: nikdo z konkurentů s ním nedokázal držet tempo. Zdálo se, že si s přehledem dojede pro svou první výhru v seriálu dálkových běhů.

Jenže když zbývaly do cíle z celkových 43 kilometrů pouhé dva, dopustil se 25letý Švéd zásadní chyby. Na sněhem zapadané trati nebylo zcela jasné značení, a tak se Impola vydal místo do cíle na další okruh.

Chvíli ještě běžel, poté ho ale jeden z pořadatelů upozornil na chybu. Zničený Impola si sundal lyže a závod vzdal - jeho šance na výhru už byly pryč.

Přesto ho pořadatelé pozvali na květinový ceremoniál. „Nezlobím se na organizátory, beru to stoprocentně na sebe,“ říkal Impola. „Nejdřív jsem byl naštvaný, ale pak jsem si řekl, že to je jen sport. Lidi se mi ale asi budou smát do konce života.“

Na závod se můžete podívat zde, chyba Billa Impoly zhruba okolo času 2:28:00:

„Všichni si z toho musí vzít ponaučení,“ řekl ve studiu České televize bývalý lyžařský reprezentant Martin Petrásek. „Byla to chyba organizátorů, ale roli mohla hrát i jeho euforie. Jel tam skútr a televizní kamera, která ho tam mohla zavést. Je to malá sportovní tragédie.“

Místo Impoly dokončil závod jako první Nor Pettersen. A v první chvíli ani netušil, že vyhrál. „Myslel jsem, že závodíme o druhé místo. Je mi Billa líto, dnes byl nejsilnější,“ řekl Pettersen pro TV12.

Jeho tým United Bakeries dokonce podal proti výsledku závodu protest. „Impolův náskok byl zcela jasný. Filozofií našeho týmu není získávat taková vítězství,“ prohlásil vedoucí týmu Henning Henningsen Kvissel.

„Někteří namítají, že dostal informaci o počtu kol - a mají pravdu. Věděl, že má jet do města. Ale když vedete s náskokem minuty a 20 vteřin, může se vám to v hlavě poplést.“

Přesto si nemyslí, že by jeho protest měl šanci na úspěch - zejména proto, že Impola do cíle vůbec nedojel. „Myslím, že jury nemá na výběr,“ řekl.

Podobná chyba připravila o výhru kdysi i Bauera

Není to poprvé, co by špatně zvolená trasa připravila lyžaře o dobrý výsledek. Své o tom dobře ví i Lukáš Bauer, který mířil za triumfem při Světovém poháru v Umee 2004, jenže si taky popletl nájezd do cíle. 

Pak se sice vrátil do správné stopy, jenže kvůli zkrácení trati ho organizátoři diskvalifikovali. „Byla to pro mě velká škola,“ říkal.

Před pěti lety na olympiádě ve Vancouveru zase špatnou stopu vybral Bělorus Leonid Karnějenko, čímž pokazil slibně rozjeté semifinále sprintu dvojic.

La Diagonela

závod Ski Classics ve Svatém Mořici v dálkovém lyžování na 43 kilometrů klasickou technikou

Muži: 1. Pettersen 2:03:11,2, 2. Callesen -2,9, 3. Dahl (všichni Nor.) -3,8... 13. Řezáč (ČR) -1:22,0.

Ženy: 1. Išidaová (Jap.) 2:23:58,0, 2. Smutná (Rak.) -2,8, 3. Bonerová (Švýc.) -3,0... 15. Zelenková (ČR) -25:11,7.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze