Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chci dojíždět v bodované třicítce, plánuje běžkyně na lyžích Nováková

Běžkyně na lyžích Petra Nováková | foto: Martin Stolař, MAFRA

27 2014
První na deseti kilometrech, kde nadělila 39 vteřin další z Češek Evě Vrabcové-Nývltové, a první v kvalifikaci kilometrového sprintu klasicky před Kanaďankou Jonesovou, se kterou si pak ve finále místa prohodila. Pokud výsledky z klasiky na posledních srovnávacích závodech FIS ve švédském Gällivare měly ukázat aktuální formu před startem Světového poháru, máme se v podání karlovarské lyžařky Petry Novákové o víkendu ve finské Ruce nač těšit.

Už jen pár dní a nekonečné noci za polárním kruhem může konečně Petra Nováková proměnit za první ostré starty ve Světovém poháru v běžeckém lyžování. „Ve svěťáku by už měla bodovat pravidelně, tam rozhodně očekávám výkonnostní posun,“ říká o jedenadvacetiletém talentu Lukáš Krejčí, trenér ženské reprezentace i její osobní kouč.

Stejné cíle před sebe letos staví také sama lyžařka karlovarského Slovanu. „V poháru chci jezdit mezi prvními třiceti a na mistrovství světa do třiadvaceti let chci bojovat o cenné kovy,“ říká aktuálně největší naděje českého běžeckého lyžování v rozhovoru vedeném na dálku až ze švédského Gällivare, kde se společně s reprezentací připravuje Petra Nováková na víkendový start SP.

Česká běžkyně na lyžích Petra Nováková v olympijském závodu na 30 kilometrů...
Česká běžkyně na lyžích Petra Nováková po štafetovém závodu na 4x5 kilometrů....

Petra Nováková

Narozena: 17. srpna 1993 v Karlových Varech
Výška, váha: 164 cm, 57 kg
Bydliště: Nové Hamry
Klub: Slovan K. Vary
Trenér: Lukáš Krejčí
Záliby: fotografování, ostatní sporty, příroda, hudba. Hraje na příčnou flétnu a na klavír.
Škola: od roku 2012 studuje forenzní analýzu na VŠCHT Praha
Cesta do reprezentace: O pozvánku do reprezentace si Petra Nováková řekla poprvé na mistrovství světa juniorů v Liberci před dvěma lety, kde i přes složitý a zdlouhavý návrat po zranění podávala mezi domácími nadějemi nejlepší výkony. O jejím velkém talentu se však ve světě běžeckého lyžování vědělo už dlouho předtím, a tak bylo pouze otázkou času, kdy Petra pro dospělé lyžování dozraje.
Loňská sezona: Olympiáda, Tour de Ski a domácí šampionát. Tři vrcholy sezony stály loni před Petrou Novákovou, a zatímco ve srovnání s domácí špičkou na MČR v Horních Mísečkách dominovala a stala se tady dvojnásobnou mistryní republiky, v mezinárodní konkurenci stále sbírala první zkušenosti. Na Tour de Ski se jí nejvíc dařilo na klasické patnáctce s intervalovým startem v Toblachu, kde skončila šestnáctá, celkově pak v prestižním seriálu skončila třiatřicátá. Na olympiádě v Soči startovala ve čtyřech závodech, ve skiatlonu na 2x7,5 kilometru skončila šestatřicátá, ve sprintu volnou technikou čtyřiadvacátá.
Tady ji ale o lepší umístění připravila hned na startu zlomená hůlka (pro zajímavost - letos už bude jezdit s jinou značkou). České štafetě pomohla k desátému místu a na bruslařské třicítce s hromadným startem si dojela pro sedmatřicáté místo.

Jaké bylo léto? Jak jste odpočívala a kdy jste se zapojila znovu do přípravy?
Větší odpočinek nás čeká vždy na jaře, konkrétně v dubnu. Později už není na nějaké větší povalování čas. Přes léto jsem měla dost těžkých tréninků. Zaměřila jsem se na techniku jak v klasice, tak ve skejtu. Věřím, že tato píle přinese ovoce. Když se vrátím k tomu odpočinku, tak ten jsem strávila skoro všechen ve škole. Potřebovala jsem dohnat zimu.

Co škola, jak jste pokročila a co vám naložili na nový semestr? Budete to stíhat s lyžováním?
Na zimní semestr jsem si zapsala asi tři předměty a dvoje laboratoře. Jedny laborky už mám úspěšně za sebou. Ty druhé mi bohužel nejdou sladit s mým pobytem v České republice, tak to bude ještě adrenalin je nějak splnit. Jinak doufám, že stihnu vše, co bych chtěla, abych toho přiští rok na jaře neměla tolik jako o letošním jaru.

Spolužáci, učitelé, přátelé... Byla jste na olympiádě, jste známou sportovkyní, jak to vnímá vaše okolí?
Pár lidí mě pozná. Ale věřím, že to postupem času budou větší zástupy. (usměje se) Jelikož jsem téměř přes celý rok mimo republiku, přátelé a známí jsou rádi, že se jednou za čas můžeme vidět. A já z těch setkání mám potom takovou radost!

Jak vypadala suchá příprava?
Co se týká náplně tréninku, běhala jsem hodně na anaerobní hranici, na kolečkových lyžích jsem tříbila techniku. Ani si nevzpomenu na všechno, kolik toho bylo. (zasměje se)

A obešla se příprava letos bez zdravotních, logistických či povětrnostních komplikací?
Vše myslím proběhlo bez větších potíží. A ty drobné, hlavně zdravotní, podle mého názoru k tréninkům patří. Konkrétně letos to byl výron v kotníku, přetížený úpon v tříslu a dvě lehčí virózy.

Kdy jste se postavila poprvé na skutečný sníh?
Prvně jsem stála na lyžích v letní přípravě v červenci a srpnu - to jsem trénovala v Oberhofu v tunelu. Na přirodním sněhu jsem byla poprvé v říjnu na Dachsteinu. Teď už lyžujeme v Gällivare za polárním kruhem.

S kým jste v přípravě spolupracovala a spolupracujete? Jak vypadá nový model poté, co jste se společně s osobním koučem Lukášem Krejčím dostali do reprezentačního áčka?
Na modelu tréninku se oproti loňské letní přípravě nic nezměnilo. S holkama trénuju na reprezentačních soustředěních, mimo ne. Připravuju se s nadějnými běžci z karlovarského Slovanu - jim patří dík, že mě mezi sebe berou a společně se hecujeme, děláme si sparing... Takže díky, Kubo, brácho, Koty, Gregy, Krýšo! A také bych se chtěla zmínit o panu Milanu Moravcovi, se kterým pracuji na duševní stránce sportovce.

Reprezentační soustředění každý rok kopíruje klasický kolotoč, kdy ledovce střídá závěr na severu Evropy. Jaké máte zkušenosti s tréninkem v té tmě, jak vás to ovlivňuje či neovlivňuje psychicky a jak se s tím snažíte vypořádat?
Sever je vždy finišem přípravy a zároveň startem závodní sezony. Je to těžké období po psychické stránce. Jsme zavření za polárním kruhem. Na začátku listopadu se tady rozednívá před osmou hodinou ranní a stmívá před čtvrtou odpolední a na konci listopadu už máme denní světlo jen kolem pěti hodin, od devíti do dvou. Odpoledne na tréninku si kolikrát řeknete: Vždyť už musí být večer! A ono je třeba teprve půl čtvrté.

Běžkyně na lyžích Petra Nováková v kvalifikaci sprintu SP v Novém Městě na...
Běžkyně na lyžích Petra Nováková


Na co je finální fáze přípravy na severu Evropy zaměřena?
Děláme tady speciální sílu na lyžích, chodíme rychlé tréninky. A když se začnou blížit závody, tréninky se postupně upraví na předzávodní program, kam patří hlavně zapracovací tréninky na závod.

Jaké máte aktuálně pocity ze svého lyžování, vnímáte s trenérem nějaký progres, případně na čem v současné době pracujete?
Jak jsem již asi dvakrát zmínila, makám na technikách, aby moje jízda byla co nejekonomičtější. Snažíme se udržovat sílu, kterou mám. Na lyžích se cítím dobře, záleží akorát na tom, jak mou jízdu dokážu přenést do závodu. Progres jsem pocítila hlavně v létě. Byl to takový jeden rychlý krok dopředu, nejvíc v běhu.

Jaký bude váš letošní program v soutěžním období?
V závodním programu máme naplánovaný svěťák v Kuusamu koncem listopadu, pak další svěťáky v Lillehammeru, Davosu a La Clusaz. Začátkem ledna je na řadě Tour de Ski, no a na konci ledna bych se ráda nominovala na světový šampionát U23 do Almaty a samozřejmě bych se také chtěla dostat do nominace na mistrovství světa ve Falunu.

Tady jsou vaše vrcholy sezony, ke kterým směřujete formu?
Kvalitně se chci letos připravit na Tour de Ski, MS U23 Almaty a MS Falun. Sám už asi vidíte, že na tři vrcholy za zimu bude šíleně obtížné se připravit, ale věřím v sebe a svou usilovnou práci.

S jakými výsledky budete v nadcházející sezoně spokojená?
Mám zatím dva jasné cíle. Jezdit mezi prvními třiceti ve Světovém poháru a bojovat o cenné kovy na mistrovství světa do třiadvaceti let. Myslíte, že to půjde? (smích)Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze