Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem v sedmém nebi, jásá sjezdařka Křížová. Přiblíží se elitě?

Česká lyžařka Klára Křížová | foto: AP

22 2014
Po minulé sezoně se rozhodla, že si splní jeden ze svých snů. Vyrazila do města León na severozápadě Španělska. Na záda hodila batoh – a vydala se na 300 kilometrů dlouhou pouť do Santiaga de Compostela. „Bylo to něco úžasného,“ řekla 25letá sjezdařka Klára Křížová.

Během desetidenní cesty si vyčistila hlavu a načerpala síly na novou sezonu. Pro ni má jediná česká specialistka na rychlostní disciplíny jasné cíle: „Chtěla bych být do 15. místa na mistrovství světa a do 20. ve Světovém poháru,“ vyhlásila.

Příliš smělé? „Já doufám, že je to velmi reálné,“ zareagovala. V olympijském Soči se umístila dvakrát do 20. místa, nyní se touží přiblížit elitě ještě víc. Jak na to? Křížová se rozhodla zkusit společný trénink s francouzským týmem. „Bez něj bych to neviděla jako možné,“ prohlásila.

Fotogalerie

A nové prostředí si zatím nemůže vynachválit. „Jsem v sedmém nebi! Můžu spolupracovat s nejlepšími a trenéři mě berou jako jednu z nich,“ řekla dcera Olgy Charvátové-Křížové, olympijské medailistky ze Sarajeva 1984.

Na přítomnost dalších šampionek si nyní zvyká. Trénuje spolu s Marion Rollandovou, mistryní světa ve sjezdu, nebo bývalou vicemistryní světa v super G Marií Marchandovou-Arvierovou. Pochvaluje si, že má od Francouzů více zpětné vazby. Že se trenéři přizpůsobují jejím připomínkám.

Přesto se občas stává cílem vtípků – francouzštině zatím nevládne. Navzdory tomu, že chodí... ano, s přítelem z Francie. „Z legrace mi hrozí, že na mě tak budou mluvit. Že už bych měla umět,“ vypráví. Zatím však navštívila jen dvě lekce. A knížka pro samouky, kterou si koupila, leží ladem. „Francouzština je nádherný jazyk, miluju ho. Ale bohužel jsem líná,“ uznává.

Do prvních závodů má ještě času dost. Čekají ji dvě soustředění v Tignes, závodní premiéru chystá až počátkem prosince v Lake Louise. „Uvidíme, o kolik jsem zrychlila. Doufám, že tak o dvě vteřinky,“ věří sympatická blondýnka.

Nehrozí však, že pokud by zrychlila až příliš, nechtěli by ji Francouzi nadále v týmu? „Doufám, že ne,“ usměje se. Zima ukáže, zda ji netradiční jarní relax i společnost elitních lyžařů posunou blíž ke hvězdám.

.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze