Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžařský pohár se přesouvá do Ameriky

15 2000
Na dostatek sněhu se mohou těšit sjezdaři v americkém Park City, kde od čtvrtka do neděle pokračuje Světový pohár. V Coloradu jsou na pořadu obří slalomy a poprvé letos slalomy speciál. Rakouské sjezdařky chtějí dokázat, že ne zcela úspěšné vystoupení v obřím slalomu v Söldenu bylo výjimkou. Před dvěma týdny byla nejlepší Rakušankou pátá Brigitte Obermoserová a Michaela Dorfmeisterová skončila až sedmá.
Více o lyžařském SP se dočtete ve čtvrteční MF DNES

Na čtvrteční obří slalom se připravovaly v Beaver Creeku. "Podmínky byly skvělé," pochvalovala si Dorfmeisterová. "V Söldenu jsem zajela v obou kolech špatně. Rozhodla jsem se vrátit k delším lyžím a našla na nich ztracenou sebedůvěru," tvrdila obhájkyně loňského prvenství v obřím slalomu.

Zaútočit na stupně vítězů se chystá Anita Wachterová. "V Söldenu jsem jen měla smůlu," vrátila se k premiéře, kterou nedokončila. Stejný osud potkal obhájkyni celkového prvenství Renate Götschlovou. Ani ona si z výpadku nic nedělá. "Taktika je pro mě cizí slovo, jediná možnost je útok. Trénink mi vyšel podle představ, teď už jen stačí dojet do cíle," smála se Götschlová. Na startu budou znovu chybět předloňská vítězka SP Alexandra Meissnitzerová i Picabo Streetová.

Olympijská vítězka dojela v americké kvalifikaci třetí a trenéři se rozhodli, že Streetová nastoupí až v rychlostních závodech o týden později v Aspenu. Tam se už objeví také švédská závodnice Pernilla Wibergová.

Hermann Maier tvrdil v Söldenu, že ještě není v ideální pohodě, a přesto soupeřům ujel o sekundu. Proto se očekává, že vyhraje i v Park City a zbytek startovního pole se podělí o další místa.

Generálkou na víkendové slalomy byly závody Amerického poháru v Lovelandu. Formu v nabité konkurenci prokázali domácí Erik Schlopy a Sarah Schleperová, ale úspěch ve Světovém poháru zaručený nemají. Slalom se loni stal doménou Nora Kjetila Andreho Aamodta. V nejvyrovnanější disciplíně budou jeho konkurenty krajan Christian Ole Furuseth, Rakušané Mario Matt s Benjaminem Raichem a Slovinec Jure Košir.

Žádná slalomářka není natolik dominantní, že by se dalo hovořit o jednoznačné favoritce. Seznam kandidátek na přední místa by byl dlouhý, a tak až výsledky napoví, kdo má formu. Titul obhajuje Slovinka Spela Pretnarová. Odborníci tipují, že se prosadí Christel Saioniová z Francie, Stenmarkova žákyně Anja Pärsonová ze Švédska, nebo Američanka Kristina Koznicková.

Ve formě se po zranění vrátila Chorvatka Janica Kosteličová. Další pokusy prosadit se na bodované příčky podniknou v Americe čeští reprezentanti. Do čtvrtečního obřího slalomu by měla nastoupit Lucie Hrstková a do slalomu Eva Kurfürstová. Stanley Hayer se poprvé v českých barvách spustí mezi slalomové tyče.

Zde si přečtěte o ambicích českých závodníků

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze