Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžaři se bouří

1 2000
P r a h a - Už je to tak daleko: zítra má revoluce v lyžařském svazu dostat právní normu. Úsek alpských disciplín, podezřívající předsednictvo svazu z neprůkazného a neprůhledného účetnictví, nespokojený s finanční dotací ze společné svazové pokladny a vůbec se cítící jako chudý příbuzný, podává na ministerstvu vnitra žádost o registraci "Svazu lyžařů alpských disciplín České republiky". "Hodláme zůstat jako právní subjekt ve Svazu lyžařů, ale chceme autonomii a vlastní účetnictví," řekl Oldřich Dajbych, předseda dosavadního úseku alpských disciplín.

Může tomuto kroku, v historii lyžařského sportu zcela ojedinělému, ještě něco zabránit? "Tomu nezabrání už nic," prohlašuje Dajbych. Revolta vyžaduje i zmrazení účtů. Dozorčí rada svazu dopracovává návrh na předběžné opatření, jímž by obvodní soud do doby konání svazové konference zakázal předsednictvu nakládat s finančními prostředky.

Nedosti na tom. Dozorčí rada hodlá podat podnět k zahájení trestního stíhání předsednictva svazu, neboť údajně existuje podezření z trestných činů, zejména zkreslování údajů o stavu hospodaření, zkrácení daně i porušování povinností při správě cizího majetku. Může podání těchto dvou podnětů ještě něco zabránit? "Může. Pokud se dohodneme se svazem, že nám navýší dotaci o 1,3 milionu korun a další milion dostaneme ve čtyřech splátkách," říká hlavní revolucionář.

Není to však snad až bezostyšný nátlak? "Je to maximální nátlak, poněvadž demokratické prostředky selhaly," přiznává Dajbych. Sekretář svazu Luděk Šraibr by 1,3 milionu korun uvolnil z rezerv. "Ten další milion však nemám," prohlašuje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze