Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zima se třemi vrcholy se blíží. Zazáří Koudelka, Samková a spol.?

BUDE SE RADOVAT ZNOVU? Skokan na lyžích Roman Koudelka patří k velkým nadějím českého lyžování v příští sezoně. | foto: AP

7 2014
Venku sice panuje příjemné babí léto, lyžaři už však vyhlížejí začátek sezony. A doufají v úspěchy: slibnou formu ukázali skokané na lyžích Koudelka či Janda, ke světové špičce patří snowboardistky Samková a Pančochová, na zimu se chystají i zkušený běžec Bauer nebo skikrosař Kraus.

Nadcházející sezoně sice chybí olympijský vrchol, i tak ale bude nabitá. Nabídne tři mistrovství světa: alpští lyžaři zabojují o medaile v americkém Beaver Creeku, „klasici“ se utkají ve švédském Falunu, freestyle lyžování a snowboarding bude mít poprvé společný vrchol v rakouském Kreichsbergu.

Fanoušci se však mohou těšit i na domácí vrcholy. Česko bude hostit hned tři závody Světového poháru: začátkem února se v Liberci představí skokané na lyžích a sdruženáři, v polovině března se ve Špindlerově Mlýně utkají freestyle snowboardisté.

„Děláme si velké ambice,“ řekl prezident Svazu lyžařů Lukáš Sobotka.

„Tři Světové poháry v jediné sezoně je hodně a jsme opravdu rádi, že jsme pořadatelství dostali, je to potvrzení kvalit českých organizátorů,“ řekl viceprezident Svazu lyžařů Roman Kumpošt.

Zejména bitva skokanů může být pro fanoušky atraktivní, jak naznačily letní výsledky Romana Koudelky. Seriál Grand Prix zakončil vítězstvím a druhým místem a po dvou protrápených sezonách může letos znovu zářit. Pokračují však i zkušení mazáci Jakub Janda a Jan Matura, čerstvý dvojnásobný otec.

„Domácí závody jsou velká motivace. A tím, že bude teď dvojnásobná podpora, tak to bude ještě lepší a doufám, že z toho bude nějaký skvělý výsledek,“ řekl Matura.

Ve Špindlerově Mlýně zase fanoušci mohou vyhlížet Šárku Pančochovou, držitelku malého i velkého křišťálového glóbu z minulé sezony, která by měla patřit k velkým favoritkám. 

A novou sezonu vyhlíží i snowboardkrosařka Eva Samková, olympijská vítězka ze Soči, která nyní léčí poraněné vazy v kotníku. „Ale už je to dobré. Ještě mám druhý,“ smála se.

Po pódiovém umístění touží také běžec na lyžích Lukáš Bauer. Aby se i v 37 letech mohl měřit s nejlepšími, potil se na soustředění jak s Němci, tak i s Rusy včetně hvězdného Legkova. „Bylo to náročné,“ uznal.

Minulá sezona vyšla také jeho kolegyni Evě Vrabcové-Nývltové, která si přípravu zpestřila i běžeckými závody - v traťovém rekordu vyhrála tradiční závod z Běchovic do Prahy.

„Budu na to dlouho vzpomínat. Byl to skvělý zážitek a udělám všechno pro to, abych v zimě potrápila i Norky,“ řekla. „Teď se cítím výborně. Byla jsem nemocná, ale tréninkové manko jsme dohnali.“

Nebo překvapí veterán skikrosu Tomáš Kraus? Nadějný sdruženář Portyk? Sjezdoví lyžaři?

Zima plná domácích i zahraničních vrcholů už se blíží...Najdete na iDNES.czmobilní verze