Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžaři chtějí bodovat

22 2000
P r a h a - V pátek bude ve finském Kuopiu skoky na supermoderním můstku K-120 s umělým osvětlením zahájen Světový pohár v klasických lyžařských disciplínách. O den později načnou své závody i běžkaři v norském Beitostölenu závody žen na 10 resp. mužů na 15 km klasicky. Kateřina Neumannová se těší plnému zdraví a věří, že se opět začne prosazovat na stupně vítězů. Lukáš Bauer zvítězil před týdnem v generálce na SP v Beitostölenu, ale šéftrenér Pavlata se snaží držet při zemi: "Momentálně jsme nalmsaní Bauerovým vítězstvím v Norsku, ale úspěchem bude, pokud se někdo z mužů umístí do 15 místa. Dlouhodobým cílem zůstává dvě ženy a dva muži v elitní třicítce."

Do Norska české běžkařky odcestovali s trenérem Kubicou v sestavě Neumannová, Rajdlová, Kocumová a Letenská. "Zuzana Kocumová by měla být druhou závodnicí do červené skupiny a Kamila Rajdlová s Petrou Letenskou by měli pomoc zejména v štafetě." plánuje ředitel úseku bězeckých disciplín Čestmír Skrbek. Od Neumannové se po loňské nevydařené sezoně, kdy pronásledována zraněními skončila ve Světovém poháru až na 17. místě očekává výrazný posun vpřed. Nedělním vítězstvím ve švédské Kiruně dokázala, že je na SP připravena výborně.

Muži absolvují první závody Světového poháru  ve složení Bauer, Koukal, Michl, Magál. Trenérem je  Miroslav Petrásek. V loňské sezoně skončil Martin Koukal v konečné klasifikaci SP na 50. a Lukáš Bauer na 61. místě. Letos oba věří, že mohou porážet závodníky elitní třicítky, což dokázal Bauer minulý týden. Jeho vítězství minulý týden sice nelze přeceňovat, vždyť nestartovali Rusové, Finové a Švédové, ale například Slovák Bátory, který dříve Bauera na klasice pravidelně porážel skončil na 5. místě, půl minuty za vítězem. Muže i ženy čeká o den později štafeta, kde je cílem skončit do 6. místa absolutního pořadí.

Samostatnou částí SP v běhu na lyžích jsou závody ve sprintu. První se uskuteční 15. prosince v Kitzbühlu. Zde šance českých závodníků nejsou příliš velké, protože typického sprintera v týmu nemají. Sprint bude ale také důležitý pro celkové výsledky, protože 3. nejlepší výsledky ve sprintu se započítavají do celkové klasifikace SP.

Už v pátek večer závodem za umělého osvětlení zahájí novou sezonu skokani. Nový reprezentační trenér David Jiroutek nominoval Doležala, Jandu, Jiroutka a Hlavu. Překvapením je nominace Jakuba Hlavy a naopak to, že Jakub Sucháček zůstal doma. "Jakub (Hlava) se již 2 roky postupně zlepšuje, pokroky sice nejsou výrazné, ale systematicky na sobě pracuje a jde nahoru, Sucháček v letní přípravě neprokázal výkonostní nárůst, řekl sportovní ředitel úseku skoku Jiří Rázl. Všichni doufají, že pod novým trenérem se konečně protrhne mizérie posledních let.

        

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze