Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžaře potáhne běžecké duo

30 2003
Praha - České hory zatím na větší sněhovou nadílku čekají, ale čeští lyžaři už ohlásili start do nové sezony. Bez mistrovství světa nebo olympiády bude hlavní pozornost upřena na závody Světového Poháru. V něm by měli sbírat úspěchy především běžci. Před duem mistr světa Martin Koukal a pátý muž SP Lukáš Bauer se třesou i tradiční lyžařské bašty.

Před odletem na soustředění na daleky sever jsou oba v dobré náladě a vesele se přes novináře špičkují. "Rivalita mezi námi zůstala, ale v dobrém slova smyslu," řekl Bauer, který se letos oženil. "Příprava proběhla na výbornou. Jsem hodně unavený, takže zima by měla být dobrá."

O cílech má jasno druhý lyžařský žolík Koukal: "Vyhrát závod Svěťáku, mít fotku, jak jedu ve žlutém trikotu vedoucího jezdce SP a zapózovat objektivu na vrcholu osmitisícovky," nastínil.

Ženské části běžecké reprezentace bude z počátku chybět hlavní hvězda. Kateřina Neumannová se začala už čtyři týdny po porodu připravovat, postupně zvyšovala dávky, ale pak přišly zdravotní problémy. Bolest z nervu v oblasti beder ji vyrážela až do lýtka. "Byla jsem více u fyzioterapeuta než na tratích," přiznala. Už byla lyžovat na ledovci v Ramsau.

Výkonnost loňských sezon ji však chybí. "Letní výpadek se asi dohnat nedá," odhaduje lyžařka, které budou 21. listopadu při příležitostí oslav 100 let Lyžařského svazu slavnostně předány stříbrná a bronzové olympijská medaile, které ji připadly po diskvalifikaci Rusky Lazutinové.

Na svazích se spoléhá na výkony Šárky Záhrobské, která loni už nakoukla do elitní slalomové společnosti. Osmnáctiletá závodnice se s spolu bratrem tvrdě připravovala pod vedením otcem celé léto, a přestože momentálně laboruje s nataženými vazy, do historicky prvního českého závodu SP ve Špindlerově Mlýně 13. - 14. prosince by měla být v naprostém pořádku.

Ohlašovaný odchod do lyžařského důchodu si rozmyslel Čechokanaďan Stanley Hayer a dál se bude pokoušet sbírat bodíky v točivých disciplínách. "Zatím jsem trénoval kondici, nyní se vrhnu na techniku. Věřím, že úspěchy přijdou," prohlásil třicetiletý slalomář.

Sdruženáře hřeje dobré zdraví a plná příprava v nohách bývalého pravidelného svěratele úspěchů Ladislava Rygla. Ten dal konečně do kupy neposlušné koleno, mohl naplno trénovat i skok a chce zpátky na světové stupně vítězů. "Vrátit se na bývalé pozice je mým jediným cílem," věří si.

Skokanům na lyžích se zablýsklo na lepší časy loni v Liberci, kde Jakub Janda přistál na třetím místě. Stejný reprezentant pak v letním Světovém poháru v Ramsau šokoval čtvrtým místem. "Překvapil i mě," pokyvoval hlavou trenér Ján Tánczos. "Letos by těch třetích míst mělo být víc," doufá. Skokani budou mít jako jediní mistovství světa. I když "pouze" v letech.

O místo na slunci se hlásí i čerstvý otec syna Denise, olympijský vítěz v akrobatickém skoku Aleš Valenta. Dál piloval pět vrutů při třech saltech ï v provedení Ledový dech. "Pokud budou ideální podmínky, ledový dech skočím i na sněhu," prohlašuje. Rok po olympiádě příliš nezářil, nyní by to mělo být jiné. "Nahoře na můstku jsem často myslel na něco jiného než na sport. To už je pryč. Chci vyhrávat."

Složení reprezentačních družstev ČR pro sezonu 2003 – 2004:
ALPSKÉ  DISCIPLÍNY

Ženy: Hrstková Lucie, Kurfűrstová Eva, Trtíková Tereza, Zakouřilová Petra, Záhrobská Šárka.
Muži: Bank Ondřej, Hayer Stanley, Kraus Tomáš, Záhrobský Petr, Vráblik Martin.
BĚH NA LYŽÍCH
Ženy: Kateřina Neumannová, Kamila Rajdlová, Helena Balatková, Petra Markelová, Iva Janečková.
Muži: Lukáš Bauer, Martin Koukal, Tomáš Tempír, Jiří Magál, Petr Michl, Milan Šperl.
SPRINT
Lenka Palánová, Michal Schreiber, Jan Vykoukal, Radek Šretr, Dušan Kožíšek, Viktor Novotný, Jiří Ročárek.
SKOK
Janda Jakub, Matura Jan, Mazoch Jan, Parma Jiří, Hlava Lukáš.
SEVERSKÁ  KOMBINACE
Churavý Pavel, Chlum Patrik, Máka Zdeněk, Rygl Ladislav, Slavík Tomáš, Vodseďálek Jan.
SNOWBOARDING
Vojtěchová Zuzana, Vavrušková Nikola, Elsterová Petra, Drbal Zbyněk, Klofáč Karel, Novotný Michal, Brůžek Pavel.
AKROBATICKÉ  LYŽOVÁNÍ
Aleš Valenta
AKROBATICKÝ SJEZD
Nikola Sudová, Šárka Sudová, Martin Horák.
SKI CROS
Tomáš Kraus, Zdeněk Šafář.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze