Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžař Miller ukončil sezonu. A také kariéru? Trenérovi poslal jen e-mail

Americký sjezdař Bode Miller na MS v alpském lyžování ve Val d'Isere | foto: Reuters

4 2009
Bode Miller, věčný rebel světového lyžování, se na závodní svahy nevrátí - přinejmenším v této sezoně. Televizní společnost CNN i rakouské deníky dokonce spekulují o konci Američanovy kariéry.

Fritz Züger, švýcarský kouč Millera, už měl sbaleny kufry před cestou na další závody Světového poháru do Kvitfjellu, když ve svém počítači objevil mail od svého svěřence. "Do Kvitfjellu neletím, radši zůstanu s dcerou v Kalifornii. Bode." Nic víc. Žádný telefonát, žádné další vysvětlení.

Jen na svých internetových stránkách 31letý Miller přidal: "Kvůli spoustě faktorů je smysluplné ukončit sezonu. Vstoupil jsem do ní motivovaný, mentálně i fyzicky připravený. Tvrdě jsem bojoval. Nepřineslo to však výsledky, jaké jsem očekával. Potřebuji pauzu. A teplo."

Bode Miller padá na MS ve Val d'Isere v prvním kole slalomu.

Průběžně byl v poháru osmý, stále mohl usilovat o malý glóbus za sjezd. V prosinci si při pádu v Beaver Creeku zranil kotník, který dlouho pobolíval, ovšem jeho současné rozhodnutí údajně neovlivnil. "Spíš po narození dcery zjistil, že existují v životě i důležitější věci než vítězství na lyžích," soudí Züger.

Už loni propustil Miller svého slovinského servismana, který se o něj staral od juniorských let. "Tehdy mu Bode řekl: Kašlu na lyže," vypráví český kouč Tomáš Bank.

"Jsem teď šťastnější, když dělám jiné věci," tvrdí Miller. Po mistrovství světa ve Val d´Isere odletěl do San Diega oslavit první narozeniny své dcery Neesyn Dacey. "To, že její existenci celý rok držel v tajnosti a nikdo v lyžařských kruzích o ní nevěděl, patří k Bodeho nejlepším výkonům v posledních letech," napsal švýcarský deník Blick. Oslavu narozenin si posléze Miller natáhl na dva týdny - a zjevně nemíní San Diego opustit ani nyní.

Ve Světovém poháru nasbíral za kariéru 31 vítězných závodů, víc než kterýkoliv jiný Američan, ale zároveň i bezpočet afér. Jen namátkou: Veřejná podpora EPO. Ostrá kritika funkcionářů FIS. Snaha o vytvoření nezávislé světové túry. Opilecké večírky na olympiádě v Turíně. Pozdější přiznání, že k některým závodům nastupoval opilý. Nebo rozkol s americkým týmem.

Bode Miller

"Vždy pochodoval v jiném rytmu než ostatní," podotkl list Los Angeles Times. Světové lyžování označil Miller za "zdevastované". Ve své autobiografii "Bode: Jeď rychle. Buď dobrý. Užij si to" se vyznal: "Můj cíl nebyl získávat medaile, ale lyžovat tak rychle, jak mi to příroda a vesmír povolí."

Medaile však získával také. Má čtyři zlaté z mistrovtví světa, v letech 2005 a 2008 pozdvihl i velký glóbus pro absolutního vítěze Světového poháru.

Olympiádu naopak nikdy nevyhrál. O svém startu ve Vancouveru 2010 se vyjádřil, že je nepravděpodobný. Opustí tedy velké lyžování definitivně? "Rozhodnutí jsem ještě neučinil. Ale už nemám v sobě ten oheň co dřív. Dlouhá léta na okruhu byla pro mě emocionálně vyčerpávající. O konci kariéry přemýšlím od roku 2005," přiznal.

Tomáš Bank odhaduje možnost, že Miller skončí, na 70 procent. "Prostřednictvím jeho kouče jsem ho chtěl pozvat na sérii turnajů v golfu a pokeru, kterou letos v Česku pro lyžaře chystáme," vypráví Bank. "Ale Millerův kouč mi řekl: Pokud Bode nechá lyžování, už ho v Evropě nikdo neuvidí. Částečně ho i chápu. Je to někdy šílený život, pořád balit, jezdit a zase balit."

Bode Miller tak žil 14 let. I proto možná svoji 15. sezonu ani nezačne.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze