Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pojede zase Tour de Ski? Do pondělka dám vědět, hlásí lyžař Bauer

RADOST A ZKLAMÁNÍ. Lukáš Bauer (vpravo) se po padesátce na MS ve Falunu raduje ze stříbra, Johan Olsson ze Švédska z bronzu nadšený není. | foto: AP

27 2015
V jednom už má jasno. Po sezoně, kterou ozdobil stříbrem na klasické padesátce z mistrovství světa ve Falunu, bude v bílé stopě pokračovat. Lukáš Bauer, ověnčený olympijskými a světovými medailemi, se však pořád rozhoduje, jakou podobu jeho další sezona bude mít. "Mám čas do pondělního rána, není to snadné rozhodování," říká.

Sedmatřicetiletá ikona českého běhu na lyžích má jasno i v tom, že se chce nadále věnovat dálkovým běhům. Je „hrajícím šéfem“ týmu Pioneer Investments, který se ve své premiérové sezoně v seriálu Swix Ski Classics umístil na celkové deváté příčce .

„Tohle je stoprocentní. Deváté místo je povzbuzením. V dalších letech to může být ještě lepší,“ povídá o prodloužení svého sportovního života minimálně o další rok.

Otázka však zní: absolvovat závody Světového poháru, nebo ne? „Pokud ano, bylo by to jen v omezeném počtu závodů. Tuhle kategorii uzavřít nechci, ale už nejsem schopen připravovat se tak, abych v tom pokračoval celou sezonu. Nerad bych kývl a po čtyřech měsících zjistil, že mi to v přípravě nejde a pak dohodu měnil,“ říká Bauer.

Překvapeny byly obě strany

Při zmíněném omezeném počtu startů by měla jeho sezona dva jasné vrcholy - Tour de Ski, v němž už dvakrát triumfoval, a únorový závod v Novém Městě na Moravě. „Lákalo by mě stát při Tour de Ski na stupních potřetí, stejně tak u nás. Ale určitě nejsem schopen absolvovat všechny závody Světového poháru,“ zopakuje.

Na prahu týdne se sešel s vedením běžeckého úseku svazu lyžařů, ani tam ale definitiva nepadla. „Byla to spíš informativní schůzka, kde jsme si ujasnili představy a jistá pravidla. Nicméně mě překvapilo, že ze strany úseku bylo jednání velmi vstřícné a seriózní,“ přibližuje.

To potvrzuje i Aleš Máslo, sportovní ředitel běžeckého úseku. „Myslím, že z hladkého jednání byly příjemně překvapeny obě strany. Vůbec nejde o peníze, Lukáš nepožaduje žádné horentní sumy na přípravu.“

Aby to mělo úroveň

Kde je tedy zakopaný pes? „Jenom ve mně,“ vysvětluje Bauer. „I na omezený počet závodů se musím tvrdě připravovat, což obnáší spoustu času. A nezapomeňte - je to i o závazcích ke sponzorům. Jak mým vlastním, tak reprezentačním, protože s reprezentací je spojeno nemálo různých akcí, které televizní divák nevidí. Je to kolotoč, který byl dosud mým denním chlebem a je otázka, jestli v něm chci pokračovat. A nechci zanedbávat rodinu,“ argumentuje.

Konečné slovo by mělo padnout do pondělního rána. „Možná už v neděli pošlu na svaz vyjádření. Ale pořád váhám, protože ani menší počet závodů Světového poháru nechci absolvovat jen tak. Musí to mít úroveň, to znamená znovu se připravovat na krev,“ přemítá slavný lyžař.Najdete na iDNES.czmobilní verze