Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lukeš rozhodl o triumfu v posledním sjezdu

Ondřej Lukeš, Jizerská padesátka na horských kolech - NEJRYCHLEJŠÍ. Vítěz letošního ročníku Jizerské padesátky na horských kolech Ondřej Lukeš míří do cíle závodu v Bedřichově. | foto: Roman ČejkaMF DNES

12 2006
Bedřichov - Masový závod, který si užijí naprostí amatéři i ostřílení profíci. Taková byla sobotní Jizerská padesátka na horských kolech, která se už pošesté jela v okolí Bedřichova, srdci Jizerských hor. O co nejlepší výsledky se bojovalo na obou koncích startovního pole. Pro celkové vítězství si nakonec dojel zkušený cyklokrosař Ondřej Lukeš.

Celý závod se pohyboval na špici jako věrný stín svého největšího rivala Václava Hornycha, kterému před finišem o kousek pláchl.

"Rozhodující byl závěrečný sjezd. Véna nemá odpruženou vidlici, a tak se asi trochu bál to pustit z kopce," říkal za cílem vítěz Lukeš.

Ještě předtím stačil svému soupeři vyčinit: "Jel jsi jako magor!"

"Bojoval jsem s časem, chtěl jsem být co nejrychlejší," hájil se stříbrný Hornych.

Proč mu tak záleželo na výsledku? Pořadatelé totiž vyhlašují cenu pro Krále Jizerských hor. Tím se stane závodník, který má nejnižší součet umístění z Jizerské padesátky na lyžích a na kolech.

A při neúčasti špičkového lyžaře Stanislava Řezáče, který se Králem stal v předchozích čtyřech sezonách, měl Hornych otevřenou cestu k vítězství. V zimní padesátce totiž dojel celkově šedesátý.

V sobotu bojoval na kole o prvenství. Tři čtvrtiny závodu odtáhl sám, ve finiši však nestačil na Lukeše. "Vím o sobě, že sprint neumím. Ondra Lukeš se celý závod vezl a v cíli mu pak zbývalo víc sil," usoudil Hornych.

"Není to tak, že bych vůbec nestřídal, ale Véna jel opravdu rychle," říkal Ondřej Lukeš. Jizerskou padesátku jel poprvé v životě, a tak si nechal od Hornycha, který je v Jizerkách doma, často poradit. "Pozor, tady bude kopec," slýchal cestou.

Šedesátikilometrový úsek zvládli ti nejlepší z dvanácti stovek bikerů za hodinu a tři čtvrtě. To svědčí o poměrné jednoduchosti jizerskohorské tratě. "Pro veřejnost je to nádherný okruh, ale na závodění to ideální není. Jsou tady hrozně dlouhé rovinky, kde se musí jet pořád naplno, navíc dost foukalo," popisoval vítězný Lukeš.

Sám dosáhl rychlostního průměru 34,5 kilometru za hodinu. Na svém cyklopočítači v cíli ochotně ukázal čas: 1 hodina 46 minut. "To je vážně rychlé, na to že se jelo šedesát kilometrů," pravil uznale.

Druhý v cíli Hornych není jen bikerem, ale také pořadatelem cyklistického závodu. V červenci chystá do okolí Orlických hor podnik s názvem Bike Challenge, což bude pětidenní etapový závod vedoucí po území Česka a Polska. "Je to takový Závod míru, ale na horských kolech," láká Václav Hornych zájemce.

Nejrychlejší ženou sobotní Jizerské padesátky byla Alice Nedomlelová z oddílu Spinfit Liberec, která šedesátikilometrovou trať zdolala v čase 2:02:17,1.

Výsledky: 1. Lukeš (Johnson Controls Mladá Boleslav) 1:47:47,9, 2. Hornych (Rock Machine - CykloMax) -6,7, 3. Dítě (ČS MTB) -56,5, 4. Bartoš (Red Point Pearl Izumi) -1:01,3, 5. Svoboda (KC Kooperativa) -1:27,1, 6. Kopka (Wide Bike Club Liberec) -3:54,1, 7. Chroustovský (Red Point Pearl Izumi) -3:58,2.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze