Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hrdina poblázněného státu: v neděli do dějin, v pondělí ráno do školy

Luke Maye se raduje, právě poslal North Carolinu do Final Four NCAA. | foto: AP

28 2017
Tak tady ho máme. Březnové šílenství vytváří každý rok nečekané basketbalové hrdiny. Jedním z těch letošních je Luke Maye, dnes už hvězda North Caroliny, jednoho z čerstvých semifinalistů americké vysokoškolské soutěže NCAA.

Sláva Luka Mayeho teď bude obrovská. A kdyby snad tento čerstvě dvacetiletý mladík nenastoupil už k žádnému zápasu, do konce života mu budou ostatní připomínat, co dokázal.

Stát Severní Karolína je totiž „americká Litva“. Zkrátka území, jehož obyvatelstvo na basketbal přísahá.

Mají tu Michaela Jordana a ten tu zase má Charlotte Hornets, svůj vlastní klub v NBA. Ale ještě mnohem větší nadšení projevují domorodci pro basketbalové počínání na univerzitách. Ostražitě se sleduje Davidson, Elon, Wake Forest, North Carolina Central, Western Carolina, North Carolina State, Duke. A samozřejmě taky University of North Carolina at Chapel Hill.

Fotogalerie

Tamní Tar Heels jsou jedním z nejúspěšnějších týmů v historii NCAA. Z jejich loňské cesty play-off nakonec zbyly jen slzy Michaela Jordana, nejslavnějšího studenta této školy. Jeho nástupci totiž ve finále podlehli Villanově trojkou v poslední sekundě.

V Pensylvánii tryskala radost, zato v Severní Karolíně pálily mnohé fanoušky oči. Včetně těch prominentních.

Letos si tým North Caroliny vybral štěstí zpět, ve čtvrtfinále přehrál talentem přetékající Kentucky 75:73. Po sérii zvratů nakonec rozhodovala finální sekunda.

No a za závěrečnou trefu byl zodpovědný právě Luke Maye, donedávna neznámý pivot, který se rozhodně nemůže spolehnout na basketbalové stipendium a zájem skautů NBA. Naopak - o každou minutu na hřišti se musel poprat.

Loni doplnil 203centimetrový Maye kádr North Caroliny jako jeden z posledních, z těžké cesty ke slávě však čerpá právě nyní. V letošním play-off hraje životní basketbal.

V této sezoně přispíval jen 4,9 body na utkání. Osmifinále s Butlerem pomohl rozhodnout 16 body a 12 doskoky, pro čtvrtfinále si schoval dokonce 17 bodů.

Vrcholem jeho výkonu se stala střela, která propadla obroučkou 0,3 sekundy před koncem zápasu.

Luke Maye a jeho životní zápas proti Kentucky

Kentucky už z minimálního časového prostoru nedokázalo vytěžit vůbec nic, a tak se mohli muži, kteří nosí na prsou logo s Jordanem, objímat, radovat. Mohli stříhat síťku a zvedat pohár.

Se svou gratulací se objevil i Christian Laettner, nejméně slavný člen barcelonského Dream Teamu, na univerzitě student arcirivalů z Duke.

Přesně před 25 lety právě on pokořil střelou z klaksonem Kentucky, tehdy dokonce rovnou ve finále.

A po čtvrtstoletí přišel Maye a Laettnera napodobil i připomněl. Mimochodem - oba nosí číslo 32.

27.března 2017 v 12:33, příspěvek archivován: 28.března 2017 v 15:02

Luke my son...May the force of the #32 be with you. #uncdownsthecats #theshotlives

Kdysi šly v Kentucky na dračku trička s nápisem „Nenávidím Christiana Laettnera“. Letos už je na trhu remake.

Christian Laettner takto rozhodl o titulu 1992 pro Duke a zároveň sám sebe dostal do Dream Teamu pro olympiádu v Barceloně:

Samotný Maye si zatím radosti a oslav moc neužil. Jednak čeká jeho tým o už příštím víkendu další zápas - nebo dva. Druhak mu hned po nedělním přesunu z Memphisu zvonil v pondělí ráno budík a vytáhl ho na ranní hodinu ekonomie.

Možná ho spíš než ten budík probraly až ovace auditoria.

27.března 2017 v 14:57, příspěvek archivován: 28.března 2017 v 15:03

VIDEO: @DavidGrzyTV yes I do https://t.co/qpHIM0xJM6

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

@DavidGrzyTV yes I do https://t.co/qpHIM0xJM6

Někteří Mayeho spoluhráči jistě vyspávali, on bere školu přece jen vážněji. Teď sice září, ale že jednoho dne zbohatne právě basketbalem, to není vůbec jisté.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze