Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bral drogy, pokusil se zabít, teď ochrnutý Šembera o životě rapuje

Lukáš Šembera na přehu Brněnské přehrady při čtvrtém ročníku Světového poháru JetSurf World Series Brno. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

10 2014
Úspěšný rapper je prý ten, kterému posluchači věří jeho texty. Který si skutečně to, o čem zpívá, prožil. A tak Lukáš Šembera může s klidem říct: "To je moje výhoda. Nikdy bych nerapoval o nějaké blbosti, co bych si vymyslel. Mé texty jsou osobní a jsou vyjádřením toho, co jsem prožil."

Ještě před pěti lety jezdil motocyklové mistrovství světa, jenže pak po jednom pádu na exhibičním závodě u brněnského obchodního centra ochrnul a zůstal na vozíčku. Prožil si strastiplná období, během kterých bral drogy a z nešťastné lásky se pokusil o sebevraždu.

"Život mě naučil a každé to období mi něco dalo. Nechlubím se tím, pár věcí lituji, ale co se stalo, stalo se." Dnes už je 21letý Šemebra zase spokojený. Má práci, přítelkyni, sportuje a rapuje.

K hudbě se přitom dostal už ve dvanácti, když si do oka padl s jedním rapperem. Postupně si sám začal psát texty, zkoušel je odzpívat. A tím, jak v jeho životě přicházely vzestupy a pády, byly texty hlubší a hlubší.

NA TESTECH. Lukáš Šembera si poprvé osahal novou aprilii.
Lukáš Šembera

ZE ZÁVODNÍ DRÁHY NA LŮŽKO. Motocyklovou kariéru Lukáše Šembery zhatil úraz.

To se před pár měsíci zalíbilo jednomu investorovi, který dal Šemberovi příležitost nahrávat ve studiu a chtěl i vydat cédéčko. "Tu desku jsme nahráli, jenže pak jsme se nepohodli, takže z cédéčka sešlo. Dal jsem to alespoň na Youtube.com, kde si to může každý poslechnout," říká rapper s uměleckým jménem L.U.K.

A vlastně ani nelituje. "V dnešní době vydat desku je jen pro pocit interpreta, protože si to stejně každý stáhne a nebo poslechne na internetu. Málokdo koupí."

Rap je pro něj do určitý způsob terapie, ne prostředek, kterým by chtěl vydělávat. Však koncerty má jen spontánní, když mu některý z kamarádů řekne, aby vystoupil na jeho party, do Superstar by nikdy nešel.

"Já rap beru jako svoje vyjádření. Jsem takový, že když mě něco trápí a je to zvlášť osobní, tak to v sobě dusím, ale jak to ve mně vře, tak to pak pošlu na papír. A někdy je to dobré. Většinu písniček mám z období, které bylo takové složitější, ale vlastně i zajímavé," popisuje.

Jeho oblíbeným rapperem je Eminem, pak třeba slovenský Rytmus, ty české moc nemusí. "Rapují o blbostech," říká Šembera.

Čtěte v pondělí v MF DNES: velký rozhovor s Lukášem Šemberou o rapu i o důchodu, který vozíčkáři dostávají

Sám říká, že pro něj je největší odměnou, když někdo přijde a řekne, že "jsem v písničce popsal jeho život, že se s tím ztotožnil. Pro ten pocit to dělám, ale když z toho někdy něco kápne, budu rád. Každá koruna se hodí."

Hrdý je především na dvě písně. Ta, která se jmenuje Funky night a posluchači o ní říkají, že je "šílená". A pak na tu, kterou pojmenoval Jedu si za snem.

A za jakým snem teď míříte, Lukáši? ptám se. "Chci začít chodit, vrátit se zpět na nohy. I kdybych měl jen pajdat či skákat po jedné. Tu vidinu mám před sebou a musím si zatím jít, protože všechno jde, když se chce."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze