Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Těším se na pěkný basket, říká Palyza po příchodu do Prostějova

Lukáš Palyza | foto: Radek Kalhous, MAFRA

9 2015
Po sezoně v bundesligovém Bayeruthu se do české nejvyšší soutěže vrací Lukáš Palyza. Vysoké křídlo s kvalitní střelbou z dálky a reprezentačními zkušenostmi zakotvilo v Prostějově, i když mělo několik zahraničních nabídek. „Nebylo to nic exkluzivního, a tak jsem se rozhodl pro návrat. Angažmá v cizině třeba vyjde příště,“ vysvětluje 25letý Palyza.

V Německu jste měl původně smlouvu na dvě sezony. Proč jste ji nedodržel?
Po sezoně se klub rozhodl, že půjde jinou cestou a bude preferovat americké hráče. Pochopil jsem, že bych neměl tolik prostoru, a rozhodl se odejít. Už během minulého ročníku byl problém s americkými spoluhráči. Třeba náš rozehrávač měl za zápas šestnáct střeleckých pokusů a podle jedné ze statistik byl nejčastěji střílejícím hráčem v celé bundeslize. Od toho ale přece rozehrávač není.

Vracíte se zklamaný?
To zase nemůžu říct. Především druhá část ročníku byla v pohodě. Hrál jsem docela hodně, dařilo se mi střelecky. Zkusil jsem si jednu z nejlepších soutěží v Evropě. Největší kluby - jako Bayern Mnichov, Alba Berlín nebo Bamberg - jsou ekonomicky nesmírně silné a hráčům nabízejí luxusní servis. Byla to dobrá zkušenost.

Jaká je úroveň nejvyšší německé soutěže?
Herní projev odpovídá tomu, že hodně týmů staví především na Američanech a ti se dívají zejména na vlastní statistiky. Pro Německo to není dobře. Jejich mladí hráči sedí na střídačce a nedostávají příležitost. To se projevilo i na probíhajícím mistrovství Evropy, kde reprezentace nepostoupila ze základní skupiny.

Přestup do Prostějova byl docela překvapivý. Jak k němu došlo?
V kontaktu jsem byl s klubem delší dobu. Už když jsem hrál za Nymburk, se vedení ptalo, jestli bych nechtěl do Prostějova. A i když jsem odcházel do Německa, mluvili jsme o tom, že až se budu vracet, mám se ozvat. Pak už šlo všechno rychle.

S jakými představami přicházíte do nového klubu?
Očekávám, že budeme hrát rychlý, agresivní a kombinační basketbal, kterým budeme bavit sebe i diváky. Už mě nebavilo stát v rohu hřiště, dívat se na ostatní a nedostat míč a jen se po útoku vracet do obrany. Myslím, že máme dobře poskládaný tým. Herně i lidsky. V kabině je pohoda, užijeme si hodně legrace. Pokud si hráči sednou i mimo hřiště, je to jedině dobře.

Uvědomujete si, že nepatříte mezi velké kandidáty na medaile?
Soupiska vám zápas nevyhraje. K úspěchu je zapotřebí něco navíc. V Prostějově několik hráčů odešlo, ale přišli noví a mají kvalitu. Můžeme být v tabulce vysoko. A o to se budeme snažit.Najdete na iDNES.czmobilní verze