Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čech na Dakaru předvedl skvělý čin fair-play, na který pak doplatil

Lukáš Kvapil. | foto: Metro.cz

4 2017
Byl to skvělý čin fair play, za který ale on sám zaplatil. A to tak, že ačkoliv Rallye Dakar není ani v polovině, on už z ní brzy bude zpět v Česku, a ještě ho čeká operace. Přesto motocyklista Lukáš Kvapil říká: "Ničeho nelituji. Rozhodl jsem se, jak jsem rozhodl. Přikazovaly mi to pravidla soutěže i moje přesvědčení. Nedovedu si představit, že bych nepomohl zraněnému člověku v bezvědomí."

Obdivuhodný příběh nadporučíka české armády začal v průběhu úterní etapy.

U prvního kontrolního stanoviště si Kvapil všiml motorkáře, který havaroval a v bezvědomí ležel v nepřehledném úseku tratě. Zastavil, poskytl mu první pomoc a... „Ze své bundy udělal přístřešek proti slunci a poté, co se mu podařilo zraněného závodníka oživit, dal mu vypít svou vodu. Pohotovostní signalizací okamžitě volal pomoc. Se zraněným italským jezdcem čekal 50 minut na příjezd záchranářů a pak pomáhal řídit projíždějící auta, aby zdravotníci mohli jezdce ošetřit, naložit a odvézt,“ popisuje tisková zpráva týmu Big Shock Racing, za který Kvapil na Dakaru závodil.

Vše trvalo tři hodiny, po celou dobu neměl Kvapil na přímém slunci a při teplotě nad 40 stupňů co pít. A ačkoliv byl vyčerpaný, musel dojet do cíle, aby mohl v závodě dle regulí pokračovat i další den. Ztracený čas by mu pořadatelé následně odečetli. Od nich dostal ještě vodu na cestu a vyrazil.

„Bohužel, mezitím trať projela všechna další vozidla a blížily se kamiony, takže už byla totálně rozbitá. Lukáš vyrazil na cestu, projel druhý kontrolní bod, ale v rozježděném fesh-fesh terénu mu kolo uvízlo v díře, která byla schovaná v jemném písku, a nepříjemně havaroval. Poranil si obličej, rameno, měl otřes mozku a nezbylo mu nic jiného než přivolat pomoc také pro sebe. Vrtulník ho převezl do bivaku, kde v bolestech čekal několik hodin na transport do místní nemocnice,“ píše se v tiskové zprávě.

V nemocnici ho ošetřili, ale operaci se rozhodl absolvovat až v Česku. Sem by se měl vrátit ve čtvrtek.

Mimochodem - na jednom pokoji se potkal také se zraněným italským motocyklistou Domenicem Cipollonem, kterému na trati poskytl pomoc. „Myslím, že z toho bude velké přátelství,“ řekl Kvapil.

Že pro něj premiérový Dakar skončil tak brzy, nelituje. Ani na něj nezanevřel. Je to neuvěřitelné dobrodružství a bude-li příležitost, určitě do toho půjdu znovu,“ říká voják, který má za sebou zahraniční mise v Iráku nebo Afghánistánu.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze