Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zkázu favoritů odnesl i Krpálek. Není jednoduché jenom vyhrávat, řekl

Český judista Lukáš Krpálek | foto: Reuters

23 2016
Kazaň (Od našeho zpravodaje) - Jen dva členové nejlepší světové desítky v hmotnostní kategorii do 100 kilogramů přežili na mistrovství Evropy osmifinále. Boj o medaile se netýkal ani českého judisty Lukáše Krpálka, který prohrál hned v prvním zápase. „Mrzí mě to,“ špitl aspirant na olympijský úspěch.

Spousta favoritů vypadla, takže šance na medaili nebyla tak malá, že?
O to víc mě to mrzí. Když vidím, kdo se dostal do semifinále... Na druhou stranu, tihle judisté teď bojují o postup na olympiádu a snaží se do toho dát maximum. Jak je vidět, tak jim to prospívá. Není snadné prát se s těmi, komu jde tak moc o body. Nejsem jediný, kdo vypadl - není jednoduché jenom vyhrávat.

Ve svém prvním zápase jste překvapivě prohrál s Grigorim Minaskinem z Estonska. Proč se to stalo?
Od začátku to bylo špatně. První dvě nebo tři minuty jsem se pral hodně opatrně a nechtěl jsem se do ničeho hnát. Věděl jsem, že dělá chvat, na který mě nakonec hodil. Snažil jsem se na to připravit, ale bohužel mě načapal.

Vy jste hodil také, ale jen na juko.
Bohužel. I když si myslím, že rozhodčí mohli udělit wazari - pak by byl zápas vyrovnaný. A trestat mohli také víc. Minaskin udělal za celou dobu dva chvaty. Nicméně prohrál jsem. Štve mě to, protože jsem do Ruska nejel proto, abych vypadl v prvním kole. Doufám, že se dám do kupy a připravím se na další turnaje. Nejdůležitější letos bude olympiáda.

Start na mistrovství jste zvažoval kvůli zraněnému ramenu. Vydrželo?
Snažil jsem se kvůli tomu prát tak, abych tu ruku moc nenamáhal. Vlastně jsem se pral stylem jako dřív. Jenomže jak jsem to dlouho nedělal, tak mi to moc nešlo. Nevěděl jsem, co mám dělat. Nemůžu říct, že by mě ruka bolela nebo omezovala, ale strach tam byl. Každopádně byl to ode mě špatný výkon.

Každý od vás po předchozích úspěších čeká medaile. Nemůže z vás tahle porážka sejmout tlak a ukázat, že jste taky jenom člověk?
Na jednu stranu mě to hrozně štve, protože těžko snáším prohry. Vždycky se v tom trošku koupu. Na druhou stranu alespoň lidi uvidí, že jenom nevyhrávám. I když bych se samozřejmě do „vítězného“ období vrátil rád. Snad se mi to zase podaří. Třeba bude tahle porážka ku prospěchu a ještě víc mě namotivuje.

Kvůli porážce jste nezískal body do olympijské kvalifikace. Pojedete ještě na další turnaj, abyste se udržel v nasazené osmičce?
Nad tímhle si ještě sedneme s trenérem. Uvidíme, jestli pojedu na Turnaj mistrů. Rozhodneme se v nejbližších dnech i s ohledem na to, že mě čeká náročná olympijská příprava.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze