Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový pardubický lídr Kotas: Útok oslabil, ale máme silnější kolektiv

Pardubický křídelník Lukáš Kotas (vpravo) se pokouší uniknout prostějovskému Jaromíru Bohačíkovi. | foto: Michal Klíma, MAFRA

26 2014
Přípravy bylo už dost. Skutečnou formu pardubických basketbalistů prověří jedině mistrovský zápas. Přesně s tím vyběhne v pátek v 17:00 na palubovku ČEZ Areny natěšený Lukáš Kotas, nový kapitán Východočechů. Soupeřem bude NH Ostrava.

„V každé přípravě chybí náboj toho, že se hraje o body do tabulky,“ říká devětadvacetiletý Kotas.

Přijede Ostrava, kterou jste loni třikrát porazili. Je to vhodný soupeř na úvod?
Co mám zprávy, tak je možné, že budou mít hodně cizinců. Dokonce se mluví, že tam bude i Corey Muirhead, což není potvrzené. Každopádně jde o rozdílového hráče, který může tým udělat (Muirhead s mužstvem trénuje, ale zároveň stále hledá zahraniční angažmá). Musíme se ale soustředit na nás a předvést co nejlepší výkon. Nicméně je Ostrava velkou neznámou. Těšíme se, protože je to první ostrý start. Chceme dokázat, že příprava byla dobrá a jsme na sezonu připraveni.

Převezmete roli kapitána po Zbyňku Pospíšilovi. Byl jste pro?
Už jsem byl dříve kapitánem na USK, takže nějakou zkušenost s touto pozicí jsem měl. Trenér mi řekl, co by si ode mě představoval. Jelikož jsem s filozofií souhlasil, tak pro mě nebyl problém post přijmout.

Přes léto prošel kádr obměnou. Je podle vás silnější než loňský?
Teprve se uvidí, protože u spousty protivníků nevíme, jací budou jejich cizinci a kolik jich vůbec bude. Pak se může stát, že v průběhu sezony ještě někdo přijde. Některá mužstva jsou letos opravdu nečitelná, takže naši sílu vůči ostatním těžko odhadovat. Z loňské sestavy jsou pryč Travis Nelson a Corey Muirhead. Když srovnám jejich kvalitu, tak odešla velká útočná síla. Na druhou stranu současný tým je více kolektivní a Dušan Pandula je zdatnou náhradou útočného potenciálu. Podle mého nám změny prospěly.

Kromě jiných odešlo trio hráčů z ciziny a přišel jediný. Je v šatně proto více slyšet čeština?
Corey se učil česky, takže se ji snažil více prosazovat. Teď máme dva Američany, přičemž Ell Sanders už rozumí výborně a občas také něco řekne. Angličtina teď hodně zní kvůli Jobimu (Joseph Wall). Nechceme, aby se stranil, tak s ním mluvíme a používáme, co je potřeba.

Absolvoval s vámi i přípravu. Zavedly se v ní nějaké novinky?
Už je trendem posledních let, že se upouští od běhů a nabírání fyzické kondice na delších tratích. Všechno se soustředí na kratší sprinty, dynamiku a atletičnost. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i když jsme čtrnáct dní běhali venku na ovále, tak po přechodu do haly si člověk týden zvykal. Ačkoliv jsme měli naběháno, tak šlo o úplně jiný pohyb a velkou změnu. Kurz směr větší příprava v hale je pro mě lepší a svědčí mi.

Sehráli jste osm přípravných zápasů, ale ani jeden proti týmům z české ligy. Byl to záměr?
V našich podmínkách je to poměrně složité, protože na jednu stranu nechcete odhalit soupeři slabiny a přednosti. Naopak výjezdy do zahraničí jsou delší a nepohodlnější. Trip na Slovensko, kdy jsme hráli tři zápasy ve čtyřech dnech, se dal zvládnout. Vzhledem k rotaci dvanácti pravidelně se střídajících hráčů to nebylo tak náročné, jako kdybychom hráli v šesti sedmi lidech.

Vedení klubu vyhlašuje útok na finále. Je to reálný cíl?
Doufám, že ano. Ale měli bychom jít postupně. Zlepšovat výkon, který by měl gradovat v Českém poháru a v play-off. Loni s Prostějovem se za stavu 2:1 projevila jeho větší zkušenost s těžkými zápasy. Nedotáhli jsme to, ale pevně věřím, že pokud by se situace opakovala letos, tak už bychom to zvládli.

Síla konkurence není zatím zcela známá, ale koho byste považoval za černého koně?
Asi zase Ústí nad Labem. Koncepce jejich výběru zahraničních hráčů má hlavu a patu. Je vidět, že pracují s rozpočtem, který maximálně využijí. Už loni přivedli kvalitní cizince, takže pokud to zopakují i teď, mohli by být tím koněm právě oni.

Základní část se hraje opět čtyřkolově. Těšíte se na nějaký konkrétní zápas?
Ani to nejde říci, protože utkání je spousta. A jak člověk nasedne do toho vlaku, tak jede jeden zápas za druhým. Pro nás hráče je dobré, že se hrají dva zápasy v týdnu. Je výhodou, že když třeba prohrajete v sobotu, tak už ve středu můžete porážku napravit. Dříve to v hlavách leželo celý týden, což bylo určitě horší.

Budete znovu využívat dvě domácí haly. Svědčí vám přechody, nebo byste byl raději na jednom místě?
Pro nás je samozřejmě lepší, když hrajeme tam, kde trénujeme. Ale respektujeme situaci, jaká je, a už jsme si zvykli. Budeme hrát tam, kde nám řeknou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze