Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Loni v Kuusamu vyhrál, teď ho oslabila nemoc. Budu bojovat, řekl Bauer

Lukáš Bauer. | foto: Zuzana Panská

30 2014
Místo závěrečného ladění formy zalehl Lukáš Bauer s antibiotiky do postele. Před dnešním startem na klasické patnáctce však obhájce loňského vítězství v Kuusamu říká: „Když člověk nic nečeká, může to být výhoda.“

Vítězstvím ve finském středisku Ruka vstoupil loni Lukáš Bauer do olympijské sezony a podobně vystoupat pořadím úvodního podniku Světového poháru chtěl běžec na lyžích z Božího Daru také teď o víkendu. To by však jeho plány nesměly narušit zdravotní potíže v přípravě.

„Cíle byly vysoké i letos, chtěl jsem jet dobře, výborně, ale nemoc mi to trochu zkomplikovala. Teď je to otázka a nemám představu, jak moc dobře nebo moc špatně můžu zajet,“ vysvětloval Bauer pro ČTK ze švédského Gällivare, kde se zbytkem reprezentace zakoušel závěrečné soustředění před sezonou.

Ve čtvrtek se odsud přesunul do Kuusama. „Cíl si tady nedávám, ale vím, že budu bojovat,“ slibuje před závodem.

Antibiotika bral sedmatřicetiletý lyžař poprvé po dvou letech. „Z mého pohledu byl rekord vydržet takhle dlouho zdravý. Rýmu jsem měl, to jo, ale nemusel to ničím řešit, natož antibiotiky,“ krčí rameny někdejší vítěz Světového poháru.

Nemocný byl Bauer na začátku soustředění v Gällivare. Asi kvůli souhře okolností, jednou mohla být i cesta letadlem na sever. „Měl jsem pocit, že letím nemocnicí, protože každý v letadle smrkal a kašlal. Mohlo to mít vliv,“ uvažoval Bauer.

Dostal třídenní antibiotika a téměř týden netrénoval. „Měl jsem kašel, cítil to na průduškách, ale neměl teplotu. Což bylo dobře, protože to by bylo na delší dobu,“ míní.

Zpátky na lyžích je však celých jedenáct dní a už začátkem týdne cítil, že jezdí bez nějakého omezení. Ve středu mu to potvrdil také první a zároveň poslední rychlý trénink. „Byl lepší, než jsem očekával,“ překvapilo trojnásobného olympijského medailistu.

To ovšem nic nemění na tom, že nemoc přišla v nejméně vhodnou dobu. „Startu se nebojím, ale bude tím ovlivněný, to je jasné,“ uvědomuje si také Bauer.

Kvůli nemoci vynechal víkendové FIS závody, které slouží tradičně jako první test formy a na rozježdění. „Už jsem začínal i druhým závodem světáku, takže extra problém v tom nevidím. Budu se rozjíždět na závodech, s tím nic nenadělám. Na druhou stranu, když člověk nic nečeká, může to být výhoda,“ usměje se.

V neděli v Kuusamu a za týden v Lillehammeru se běží klasické patnáctky, jeho nejoblíbenější distance. „Jsou to závody, které mi seděly. Proto lehce zamrzí, že nemoc přišla před nimi, ale s tím už se nedá nic dělat,“ říká.

Na dálku už Bauer stihl omrknout výkony svých soupeřů. Na internetu četl, že Švéd Johan Olsson nemá formu. „A v Bruksvalarně si v přípravě všechny vychutnal. Viděl jsem i závody v Beitostölenu. Objevují se nová jména a všichni jeli hodně rychle, ale jak moc v porovnání se mnou, to se uvidí, až se sejdeme na jednom místě,“ ví Bauer.

V sezoně podle letošního plánu vynechá etapovou Tour de Ski, kterou už loni v předolympijské přípravě hodně okrouhal a bude vše směřovat k mistrovství světa ve Falunu.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze