Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bauer získal vysněnou medaili. Na padesátce vybojoval stříbro

1 2015
Falun (Od našeho zpravodaje) - V koutku duše doufal, že by mohl ve zřejmě posledním závodě kariéry na mistrovství světa získat medaili. A povedlo se! Běžec na lyžích Lukáš Bauer v 37 letech skončil na padesátce klasickou technikou ve Falunu druhý, porazil ho jen Nor Petter Northug. Martin Jakš skončil šestnáctý.

„Je to naprosto skvělé, prostě bomba. Chtěl bych poděkovat servismanům. Už jsem si dělal legraci, že jsem zapomněl, co se na stupních vlastně dělá,“ říkal po závodě šťastný Bauer.

Česko tak získalo ve Falunu jednu medaili, první od šampionátu v Liberci 2009. Tehdy vybojoval stříbro rovněž Bauer.

Letos jeho mise připomínala takřka nemožný sen stárnoucího lyžaře. Kvůli nemoci vynechal většinu závodů Světového poháru. A v těch, do nichž nastoupil, nezářil. Nejnadějněji se předvedl až při volné patnáctce ve Falunu, kde dojel sedmý.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Věděl však, že řadu obětí - třeba vynechání Tour de Ski nebo štafety na MS - podstupuje právě kvůli závěrečné padesátce na šampionátu.

Vyplatilo se: na sklonku kariéry získal druhou medaili ze světového šampionátu. Předstihl ho jen Northug, který si opět pro zlato dojel famózním finišem.

Zdálo se, že odpadá. Pak jel Bauer až skoro do cíle na čele

Dlouho byl vidět, držel se vepředu, bojoval. Ale když se začalo pole poprvé výrazněji trhat, zdálo se, že Bauer odpadá.

Několik nenápadných útoků se zbytkem pole nijak nezamíchalo. Po 35. kilometru však poodjel Anders Södergren, vypracoval si až dvacetivteřinový náskok - a hlavní skupina zareagovala.

Spolufavorité závodu zvýšili tempo a vyrazili na stíhací jízdu. Nakonec 37letého Švéda dostihli, Bauer však už tou dobou ztrácel. Jeho projev nepůsobil tak svižně. Možná mu dělaly problém jeho lyže, které na rozdíl od většiny ostatních na 35. kilometru neměnil.

Po dostihnutí Södergrena však elitní skupina zase zpomalila a Bauer se do ní po 41. kilometru vrátil.

Bylo zřejmé, že maraton dopadne tak jako obvykle na velkých akcích - hromadným dojezdem, žádným velkým únikem. Taktizovalo se, jelo se pomaleji. Na metě 43,5 kilometru se na čele objevili dokonce dva Češi - 5. Bauer, 7. Jakš.

Fotogalerie

Na 45. kilometru využil Bauer poslední možnosti na výměnu lyží, jako jediný ze závodníků. Naštěstí pro něj nic neztratil, rychle se prosmýkl dopředu a zkusil zaútočit.

„Poslední výměnu lyží jsem původně plánoval 15 kilometrů před cílem, nakonec jsem ji udělal až pět kiláků před cílem. Sice pro mě bylo hodně těžké udržet se ve skupině, když všichni vyměnili lyže a jen já s Babikovem ne, ale když se mi to podařilo, ukázalo se, že budu mít výhodu,“ popisoval. 

Navzdory pokusům o nástup však pole neroztrhal, i na 46. kilometr přijelo společně. Dál se však vepředu rval, zvyšoval tempo. 

A pár set metrů před cílem byl stále na čele!

Zezadu se však dotahoval Petter Northug, norský dravec známý pro své obávané finiše. Vyšel mu i tentokrát - nekompromisně se protáhl před Bauera a získal další zlato, už čtvrté na šampionátu.

Za ním však nad hlavu zvedal ruce vyčerpaný, ale mimořádně šťastný Bauer.

Ve švédské chumelenici vybojoval stříbro.

Běh na lyžích

Muži - 50 km klasicky s hromadným startem:
1. P. Northug (Nor.) 2:26:02,1, 2. Bauer (ČR) -1,7, 3. Olsson (Švéd.) -2,0, 4. Vylegžanin (Rus.) -2,8, 5. Harvey (Kan.) -6,0, 6. Cologna (Švýc.) -9,5, 7. Poltoranin (Kaz.), 8. Tönseth (Nor.) oba -10,1, 9. Richardsson (Švéd.) -14,6, 10. Bessměrtnych (Rus.) -17,5, ....16. Jakš -33,6, 36. Razým (oba ČR) -6:34,8.Najdete na iDNES.czmobilní verze