Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Konec smolných časů? Šafářová na domácím turnaji v Praze povstala

RADOST. Lucie Šafářová na pražském turnaji | foto: Česká sportovní, Pavel Lebeda

29 2016
Dva měsíce čekala na první výhru v letošní sezoně. V úterý se dočkala - a pak skromně, jak je jejím zvykem, tenistka Lucie Šafářová říkala: „Doufám, že by to mohl být zlom v letošní sezoně.“

A skutečně to tak vypadá. Teď už má na kontě triumfy tři. Na turnaji WTA v Praze ji dnes ve 12 hodin (ČT sport) čeká semifinále, v němž vyzve krajanku Karolínu Plíškovou.

„Po dlouhé době bez výher z toho mám velkou radost. Snažím se koukat dopředu, zlepšovat se jak fyzicky, tak tenisově, což se daří. Uvidím, jak to půjde dál,“ řekla devětadvacetiletá tenistka.

Přitom už v prvním kole nebyla v jednoduché situaci. S Kolumbijkou Marianou Duqueovou prohrála první set. Seděla na lavičce a říkala si: To už snad není možné. Nechci další porážku!

Na kontě jich v sezoně v singlu měla pět. Po pauze způsobené zdravotními problémy se nemohla chytit. Ale když se zdálo, že přibude další, dokázala povstat. K bouřlivé radosti publika, které se choulilo do šál a bund, zápas 1. kola otočila.

Ve středu jí práci usnadnila Lucie Hradecká, která za stavu 6:4 a 2:0 pro Šafářovou skrečovala. A ve čtvrtek přišla přesvědčivá výhra nad Hsieh Su-Wei.

Přiveď si fanoušky!

Není náhodou, že povstání Šafářové přišlo právě před domácím publikem. I jejím krajankám se v Praze daří; loni jich bylo ve čtvrtfinále šest, letos tři - a je jisté, že minimálně jedna projde do finále.

„Podpora diváků je úžasná. Hrozně mi pomáhá, když mi lidi takhle fandí. Možná to člověka ještě víc vyhecuje tím, že nechce zklamat. Myslím si, že je to velká součást našich úspěchů na tomto turnaji.“

Fotogalerie

Nejen v tom ale spočívá kouzlo domácího klání. „Je příjemné si zapnout českou televizi. Jen tak ležet v posteli,“ líčí Šafářová.

Stihla už i procházku po Praze. „Je krásná, nedám na ni dopustit. Ale Brno teda taky! To je ještě o trochu lepší,“ dodala s úsměvem brněnská rodačka.

V publiku má početnou „armádu“: rodinu, sestru s dětmi, přítele, kamarády...

„Karolína mě pošťuchovala, ať si vezmu velkou podporu. Řekla jsem, ať o tom nepochybuje.“

Vyjde Šafářové odplata?

S Plíškovou se naposledy utkala před týdnem ve Stuttgartu, tehdy po bitvě prohrála ve třech setech. Zatím nad ní Šafářová vyhrála ze čtyř zápasů jediný - shodou okolností právě před čtyřmi lety v Praze.

„Minulý týden to bylo o pár míčích. Neřekla bych, že jsem udělala něco špatně. S Kájou máme vždy dlouhá a vyrovnaná utkání,“ líčila Šafářová, momentálně 16. hráčka světa. „Bude záležet, jak kdo bude servírovat.“

Čekají ji důležité týdny. Bude obhajovat finále na Roland Garros. Bojovat o hodně bodů do žebříčku.

Tažení v Praze však napovídá, že se její složitý rok 2016 konečně láme k lepšímu.Najdete na iDNES.czmobilní verze