Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šafářová: Když člověk přežije skorosmrt, tak ho to většinou nakopne

Lucie Šafářová v duelu s Alison Riskeovou z USA. | foto: Reuters

29 2015
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Počítalo se s ní jako s jednou z favoritek turnaje, ale už v 1. kole byla kousek od vyřazení. Tenistku Lucii Šafářovou dělily na úvod Wimbledonu tři míčky od prohry, nakonec ale zápas s Alison Riskeovou otočila a oslavila postup. „Byla jsem ze začátku zpomalená, nehrála jsem nejlíp. Ale vybojovala jsem to,“ potěšilo ji.

Šafářová zahrála 40 nevynucených chyb, dala 8 dvojchyb. Věděla, že za sebou nemá ideální start. Ale zároveň tušila, že vybojované 1. kolo ji může povzbudit do dalších bojů. „Většinou to člověka nakopne,“ uvědomuje si.

Co jste si říkala ve druhém setu, když se zápas nevyvíjel ve váš prospěch?
Snažila jsem se být pořád pozitivní a využít každou šanci, co přišla. Ta hlavní přišla za stavu 4:5 ve druhém setu. Ona nedala tolik prvních servisů, já zahrála odvážněji, agresivněji. Tam se zápas začal naštěstí otáčet, protože se nejdřív nevyvíjel moc dobře.

Na začátku bylo několik nepřesných výroků sudích, ovlivnilo vás to?
Ze začátku udělali strašně moc chyb na obě strany. Taky tam byla hrozně nepříjemná strana proti sluníčku, nebylo toho tam moc vidět. Ale to je pro obě stejné.

Pomohlo vám, že už jste psychicky silnější než dřív?
Doufám. Dneska jsem to vybojovala z hodně špatného stavu. Ale pořád jsem byla schopná se zvednout a ve třetím setu už zahrát dobré gamy na příjmu, s nimiž jsem se v prvním setu prala. Doufám, že se budu zlepšovat.

Fotogalerie

Soupeřka dostávala křeče, nechala se ošetřovat. Jak se na to dívá, když se takhle trápí, zatímco vy jste vypadala pořád v pohodě?
Mám za sebou spoustu zápasů, s nimi roste i kondice. Měla jsem taky výbornou přípravu na Floridě, kde jsme toho spoustu naběhali a namakali. Jsem ráda, že jsem hlavně zdravá. A fyzicky jsem na tom dobře.

Nově jste členkou elitní desítky a každý se na vás chce vytáhnout. Může to ale mít i výhodu v tom, že se soupeřkám rozklepou ruce, když mají na dosah výhru nad takovou hráčkou?
Všechno má své výhody i nevýhody. Jsem ráda, že jsem dneska využila té výhody.

Jaká ve vás byla dušička za stavu 3:5 ve druhém setu?
Stála jsem tam a říkala si: Přeci tady nepadnu v prvním kole. Opakovala jsem si, že dokud nepadne poslední míč, tak zápas nekončí. Když už je člověk tak blízko prohry, uvolní se a trochu ho to i nakopne. Game za stavu 4:5 jsem zahrála výborně, šla jsem do míčů agresivně. Ne že by se ona vykazila, ale uhrála jsem si to sama.

Bookmakeři ji nefavorizují

Přestože v Paříži zaujala postupem až do finále, podle Tipsportu nepatří Lucie Šafářová k největším favoritkám Wimbledonu. S kurzem 22:1 na celkovou výhru je až na děleném šestém místě mezi kandidátkami na titul.

Je právě to na dnešku nejpozitivnější, jak jste to vybojovala?
Myslím si, že třetí set už jsem hrála dobře, dobře jsem servírovala. Pár chyb bylo nevynucených, s hráčkou top 10 bych je asi nemohla udělat, ale byla tam i spoustu dobrých věcí. Radši bych se viděla hrát v dalších kolech líp, ale jsem hlavně ráda, že jsem dneska vyhrála.

Na kurtu vám fandil hokejista Voráček, bývalý fotbalista Jankulovski či kapitán fedcupového týmu Pála. Stihla jste zaznamenat, kdo všechno byl v publiku?
Všimla jsem si, bylo to moc fajn, že tam bylo celkem dost Čechů. Kuba Voráček dorazil s maminkou a tatínkem, to bylo příjemné. 

Nyní vás čeká Hsieh Su-Wei z Tchaj-wanu, co od ní čekat?
Nikdy jsem s ní nehrála. Je hrozně zvláštní soupeřka, hraje netradiční tenis. Hodně čopů, je na kurtu taková rozevlátá. Nikdy jsem s ní nehrála, ani netrénovala. Budu se na ni muset poptat.

Také v Paříži jste se po těžkém 1. kole rozjela až do finále. Tahle bitva by vás mohla nakopnout až k výhře...
Kéž by (smích). Když člověk zvládne těžké 1. kolo, přežije takovou skorosmrt, tak ho to většinou nakopne. Snad to tak bude i v tomto případě.Ford Transit 2.2 L1H1...
Ford Transit 2.2 L1H1...

r.v. 2011, naj. 155 000 km, diesel
289 190 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze