Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šafářová se šance nedočkala. Žije bez koláčů a omáček, ale nestěžuje si

Lucie Šafářová gratuluje Jaroslavě Švedovové k postupu do čtvrtfinále Wimbledonu. | foto: Reuters

4 2016
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Nevzdala to. Určitě ne. Jen v sobě tenistka Lucie Šafářová nenalezla dost sil, aby v osmifinále Wimbledonu mohla čelit překvapivě vynikajícímu výkonu Jaroslavy Švedovové, až 96. hráčky žebříčku. Tentokrát už nedokázala odvracet mečboly a otáčet skóre jako v minulých kolech. „Doufala jsem, že dostanu příležitost, ale ta nepřišla,“ řekla po porážce 2:6, 4:6.

Hned o své první podání musela na kurtu číslo 12 obtížně bojovat. Ve většině utkání ji sokyně z Kazachstánu tlačila. Švedovová švihala agresivněji, lépe podávala, byla přesnější.

Šafářová se za dozoru legend Jana Kodeše a Heleny Sukové neprotloukla k jedinému brejkbolu. Sama jich vítězce nabídla třináct a ve vzájemné bilanci si pohoršila na 0-4.

Jak bude těžké se smířit s touhle porážkou?
Musím říct, že Jarka prostě byla lepší. Sedlo jí to. Proti mně vždycky hraje dobře. Výborně servírovala. Snažila jsem se čekat na nějakou příležitost, ale nedala mi ji. Výborně returnovala především moje druhé podání. Šla do toho a padalo jí to tam.

Dolehla na vás náročnost programu a předchozích bitev? Nechyběla vám trochu jiskra?
Možná jo. Ona byla evidentně ta, která nastoupila a měla svůj den. Pořád jsem tahala za kratší konec.

Jste se Švedovovou vrstevnice, ze čtyř utkání jste si ani jednou neporazila. Čím vám její styl tak nevyhovuje?
Ona proti mně pokaždé výborně servíruje. Mně se sejde game, kdy mě brejkne. Já jsem ta, která se dostane dolů. Podobně se vyvinul zápas v Indian Wells.

Fotogalerie

Jak jste spokojená s postupem do osmifinále?
Mohla jsem prohrát v prvním kole. Mohla jsem prohrát ve třetím kole. Vypadla jsem ve čtvrtém. Každá prohra bolí, ale výsledek je docela fajn. Budu odjíždět s tím, že travnatá sezona nebyla špatná. Mám ještě před sebou druhou půlku sezony. Cítím se dobře a jsem zdravá, což je nejdůležitější.

Vrátila jste se už do kondice po všech těch zdravotních problémech v uplynulých deseti měsících?
Jo. Myslím, že už jsem zpátky. Že jsem zase ta stará já. (směje se) Tedy každým rokem starší.

Ve svém novém internetovém deníku jste rozebírala stravování. Vyhýbáte se mléčným výrobkům a lepku. Díky dietě jste shodila pět kilo. Hodně vám pomohla najít bývalou pohodu?
Zdravotně mě zvedla a zůstala jsem u ní. Mám víc energie. I proto o jsem tom začala psát blog. Brala jsem spoustu léků, potřebovala jsem je vyplavit z těla. V březnu jsem se v Americe pořád cítila unavená. Pak jsem se vrátila, upravila stravu a už za týden mi bylo líp. Vyhrála jsem turnaj v Praze, kde jsem zvládla několik dlouhých zápasů. Strava mi hodně pomohla.

Co vám chybí z dobrot, které si odepíráte?
Různé ty české koláčky, které jsem si dopřávala za odměnu. Ale jinak je bezlepkových potravin dost. Náročnější je vyhýbat se laktóze. Skoro do všeho se přidává máslo nebo smetana, takže se musím obejít bez omáček. Ta strava je taková planá. Ale dá se to zvládnout. A mému výkonu to pomáhá. Myslím, že má smysl i dvouměsíční očista, není nutné dodržovat ta pravidla doživotně.

Jak se těšíte na smíšenou čtyřhru, do níž jste se tu přihlásila s Radkem Štěpánkem?
Určitě to bude zajímavá zkušenost. Radek je showman, takže se na kurtu pobavíme. Užijeme si to.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze