Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šafářová dobyla tenisový svět. Dokáže prorazit i na poli reklamy?

Lucie Šafářová hovoří k prostějovskému publiku. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

9 2015
Nejen že se postupem do finále Roland Garros zařadila mezi tenisovou elitu, Lucie Šafářová rovněž získala vstupenku mezi hvězdy marketingu. Ve světě reklamy jí může pomoct televize, trenér-showman i její vytrvalá píle.

Dlouho byla Lucie Šafářová „ženou ve stínu“. V uplynulých dnech z něj razantně vystoupila. Finále slavného Roland Garros ve dvouhře, titul ve čtyřhře, postup do elitní desítky.

Tři velké sportovní úspěchy. A­ rovněž lákadla pro potenciální obchodní partnery. „Z pohledu Česka je to určitě obrovský posun. Z­ věčně druhé, marketingově možná i třetí čtvrté tváře našeho tenisu je nyní na vrcholu,“ popsal Marek Tesař, marketingový ředitel Českého olympijského výboru.

Fotogalerie

Na prize money si Šafářová v Paříži vydělala skoro 31 milionů korun (po odečtení daní a nákladů zbude asi třetina). Další miliony mohou přibýt časem.

„Lucka se posunula do kategorie velkých hvězd, hned za několik málo top ikon. Je to unikátní vstupenka do jednání s globálními značkami,“ potvrdil její manažer Miroslav Černošek, majitel agentury Česká sportovní.

„Již v Paříži jsem vedl řadu jednání, pokračovali jsme během finále Czech Open v Prostějově a dále budeme jednat a jednat. Zlatý kočár neprojíždí kolem každý den a já dobře vím, že nečeká.“

Reprezentantka vytrvalosti

I samotná Šafářová už zaznamenala zvýšený zájem manažerů. Její tým se ale nechce unáhlit. „Díky vysokým prize money z turnajů nemusí tenisté a jejich týmy přistupovat ihned na jakoukoli nabídku, je možnost si vybírat,“ řekl Černošek.

Nabízí se otázka: je pro sponzory lákavější postup do top 10, nebo finále grandslamu? Obě odpovědi jsou správné.

„Někteří tenisoví partneři ve svých smlouvách speciálními bonusy oceňují postup do top 10. A další, kteří mají rádi příběhy, jistě zaujala její patnáctidenní jízda,“ přiblížil Černošek.

Jeho společnost navíc pomohla Šafářové i medializací jejího úspěchu. Zatímco ostatní grandslamy běží v­ televizi pouze na placených kanálech, ten pařížský vysílá už několik let také Česká televize. Nákup práv podpořila právě i Česká sportovní - a ­jak se ukázalo, byla to správná volba. „Česká televize udělala ve zhodnocení kreditu Šafářové velkou službu tím, jak se Roland Garros masivně věnovala,“ tvrdí Tesař.

Podobně jako její krajanka Kvitová není Šafářová typickou hvězdou marketingových polí. Nestrhává tolik pozornosti jako obletované krásky Ana Ivanovičová nebo Eugenie Bouchardová. To však neznamená, že by neměla potenciál.

„Každý partner, každá značka potřebuje svou tvář a ta musí být odlišná od těch ostatních,“ říká Černošek. „Lucka je reprezentantka vytrvalosti, trpělivosti, tvrdé práce, ale i tenistky, která díky svým úspěchům jakoby roztává a uvolňuje se. To jistě bude pro řadu společností zajímavé a inspirativní.“

Prospívá trenér i spoluhráčka

Češi a marketing

Jak si vedou další Češi?

Tomáš Berdych
Prospívá mu, že se dlouho drží ve špičce v nabité mužské konkurenci. I díky tomu o něj projevila zájem globální značka H&M. Boduje také aktivitou na sociálních sítích.

Petra Kvitová
„Milá a pohledná dívka. Mohla by skvěle reprezentovat jakoukoliv značku,“ tvrdí Marijn Bal, její agent z IMG. Kvitová měla dlouho smlouvy především v Česku, právě od loňského spojení s marketingovým gigantem IMG si slibuje i průlom ve světě.

Přestože Šafářová působí spíše nenápadnějším dojmem, poslední dobou ukazuje i své opačné stránky. Při finále Fed Cupu 2012 překvapila fanoušky videem, na němž společně s Andreou Hlaváčkovou tančí v šatně na píseň Call Me Maybe.

Jiné odstíny její povahy se ukazují i prostřednictvím trenéra Roba Steckleyho, který svou svěřenkyni aktivně prezentuje na sociálních sítích. „Lucii by z hlediska marketingu prospělo více sebevědomí,“ míní Tesař. „Co může fungovat, je právě její trenér, který je podle všeho nejen kvalitní psycholog, ale také showman, dobře komunikuje s médii. To může celkem dobře doplnit ‚produkt‘ jménem Šafářová.“

Rozvernější stránku Šafářové odhaluje také deblová souhra s extrovertní Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou, s níž se nebojí odvázat na kurtu. A na tiskových konferencích zase vypráví o tom, jak u čajových dýchánků probírají dívčí témata. „Ona i kouč mají zásluhu na tom, že Lucka ukazuje další tvář,“ připouští Černošek. „Ale my, kteří ji známe odmalička, víme, jak je zábavná, veselá a společenská.“

Brzy se ukáže, jak s touto povahou prorazí ve světě reklamy.Najdete na iDNES.czmobilní verze