Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalová Olomouc jí hrozí soudem. Poperu se, říká Polášková

Lucie Polášková (v oranžovém) z Olomouce smečuje v duelu s belgickým Zoerselem. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

6 2015
Zlá krev se vaří mezi Přerovem a Olomoucí. Z metropole Hané získaly přerovské volejbalistky před sezonou Lucii Poláškovou. Ovšem nebyl to obvyklý přestup, bývalý klub má hráčce za zlé, že porušila smlouvu. Šestadvacetiletá smečařka tvrdí, že jen využila okamžiku, kdy byla smlouva neplatná kvůli přeměně klubu z jednoho subjektu na jiný.

Stejným způsobem odešla do Ostravy i Petra Kojdová. Předseda olomouckého klubu Jiří Zemánek se chce s oběma hráčkami soudit. „Zatím si to nedovedu představit, ale to se v životě stává, a pokud k tomu dojde, určitě se s tím poperu,“ říká Polášková, novopečená kapitánka přerovských volejbalistek.

Šéf Olomouce Jiří Zemánek tvrdí, že jste porušila smlouvu. Jaká je vaše verze?
V době, kdy Olomouc přecházela na jiný klub, jsem byla nechráněná smlouvou a moje smlouva byla neplatná. V té době mi přišla nabídka z Přerova, do té doby jsem nijak s odchodem nekalkulovala, protože jsem byla v Olomouci spokojená. Ale chtěla jsem se posunout dál a získat nové zkušenosti, takže jsem toho využila a na základě toho jsem se rozhodla odejít.

Pohled VK UP Olomouc

„Naplno se projevilo riziko transformace (olomouckého klubu) z jednoho subjektu na druhý, kdy jsou hráčky po určitou dobu nechráněné smlouvou, a tedy de iure volné. Lucie Polášková a Petra Kojdová toho využily. Oba kluby jednaly asi v souladu s předpisy, i když rozhodně ne zcela morálně. Proto jsme se rozhodli, že tato nekorektní jednání budeme řešit čistě s hráčkami, které obě dle vypracovaných právních posudků porušily své smlouvy, a bude to s nimi řešeno soudní cestou. “

Jiří Zemánek, šéf VK UP Olomouc

Takže v době odchodu vaše smlouva s Olomoucí neplatila?
Ano, tak mi to řekl právník s tím, že smlouvou nejsem chráněná. Vždycky jsem měla s Olomoucí dobré vztahy, nechci jí uškodit, ale chci se posunout dál. V Přerově jsem postavená do jiné role, hraji v základní sestavě a jsem opora.

Zkoušela jste před odchodem ještě kontaktovat vedení Olomouce, aby vás do Přerova dobrovolně pustilo?
To ne. Celé se to odehrálo po sezoně, kdy jsme dostaly nové smlouvy. Měla jsem ji doma a zároveň mi přišla nabídka z Přerova. V Olomouci jsem v tu chvíli nebyla, když nejsem ve škole, bydlím v Bílovci.

Co říkáte na to, že Olomouc má v úmyslu vše řešit soudní cestou?
Je to pro mě nepříjemné a překvapilo mě to, protože jsme nikdy neměli problémy. V takové situaci jsem poprvé a nedokážu posoudit, jestli se to stane. Zatím si to nedovedu představit, ale to se v životě stává. Pokud k tomu dojde, určitě se s tím poperu.

Nezkoušela jste sejít se s vedením klubu a vyříkat si to?
Ne, bylo to hodně negativní. V momentu, kdy mě napadli, že mě chtějí žalovat, tak nevím, jestli by slova pomohla něco vyřešit, a nechtěla jsem to ještě rozdmýchávat.

Máte Olomouci za zlé, že se zlobí?
Berou to taky po svém, každý z nás to řeší jiným způsobem. Asi jim to nemám za zlé, i když je to pro mě nepříjemné. Nečekala jsem to, protože jsme měli dobré vztahy, ale pokud to berou jako křivdu a něco nemorálního ode mě, tak bohužel. Opravdu si myslím, že v tu dobu byla smlouva neplatná. Na základě toho jsem odešla, aniž bych chtěla na ně udělat nějaký podfuk.

Dovedete si představit, že byste se za pár let vrátila?
Určitě. Neodešla jsem proto, že bych nechtěla hrát. Ale neměla jsem možnost dostat se do základu a být oporou, protože v Olomouci jsou vždy dobré hráčky a hrají na špičce. V Přerově se chci vyhrát, nasbírat zkušenosti a neříkám, že bych se pak třeba jednou nechtěla vrátit.Najdete na iDNES.czmobilní verze