Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampion Rossetti je po letech zpět a těší se na „bláznivé“ fanoušky

Ital Luca Rossetti představí na Barum rallye vůz Toyota GT86 CS-R3. | foto: Toyota Motorsport

26 2016
Na Barum Rally startoval trojnásobný evropský šampion Luca Rossetti naposled v roce 2009. Soutěž se mu však natolik zalíbila, že v dalších letech na ni dorazil v roli diváka. Když letos dostal nabídku, aby na Zlínsku závodil znovu, neváhal ani chvilku.

„Trvalo pár hodin, než jsem si uvědomil, že to není sen,“ pousmál se Rossetti, který nemá v posledních letech tak nabitý program jako v době, kdy vyhrával tituly.

Ozvali se mu zástupci týmu Toyota Motorsport, kteří hledali rychlého a zároveň zkušeného pilota pro svůj model GT86 CS-R3. Zkoušejí ho vylepšit a Rossetti má přispět svými znalostmi. „Z předsoutěžního testu jsem měl velmi dobrý pocit. Auto dobře znají,“ libuje si pilot.

Jeho nejlepším výsledkem ve Zlíně bylo sedmé místo v roce 2008. Tak vysoko letos zřejmě neskončí. Řídí auto pouze se zadní poháněnou nápravou, které na silnější modely ze špičky nestačí.

„Modely kategorie R3 většinou ztrácí tři vteřiny na kilometr na ty nejlepší,“ upozornil. „Naše auto patří mezi špičku ve své kategorii, ale je otázkou, jestli ho dokážu využít na sto procent.“

Co může hrát v jeho neprospěch? Třeba tratě. Silnice, po kterých vede Barumka, se výrazně liší od těch italských. Rossetti si to dobře pamatuje z předchozích účastí a připomněl si to během seznamovacích jízd.

„Adaptovat můj jezdecký styl na zdejší tratě představuje největší výzvu,“ přiznal 40letý Ital. „U nás většinou jezdíme po horských cestách, průměrná rychlost je nízká. Asfalty navíc nejsou tak uskákané jako tady.“ Ale i tak je z návratu do Zlína nadšený. Dobře si pamatuje davy fanoušků na městské zkoušce a těší se na ně. „Jsou opravdu blázniví, ale dělají skvělou atmosféru,“ pousmál se Rossetti, který začal podnikat v autodopravě.

K úspěchu mu má pomoci spolujezdkyně. Před letošní sezonou totiž vyměnil svého spolužáka ze školy Mattea Chiarcossiho, který odešel do mistrovství světa, za navigátorku Eleonoru Moriovou. A je s ní nadmíru spokojený.

„Nerozlišuji mezi mužem a ženou, stavím všechny na stejnou úroveň. Hlavní je výkonnost a Eleonora pracuje skvěle,“ pochvaluje si.

Do Zlína se těšil i proto, že rád poznává nové země i nové lidi. To je ostatně jeden z důvodů, proč tak miluje rallye.

„Když poznáváte rozdílnou kulturu i prostředí, rostete jako osobnost i jako jezdec,“ poznamenal. „Je lehčí zůstat doma a jezdit každý rok ty samé rallye, které dokonale znáte. Ale pro mě je rallye mnohem víc. Líbí se mi, když mám před sebou spoustu těžkostí, které musím překonávat.“Najdete na iDNES.czmobilní verze